Kuşadası'nda Yaşayan Yabancılar Noel Partisinde Buluştu

Kuşadası'nda Yaşayan Yabancılar Noel Partisinde Buluştu

Aydın'ın Kuşadası ilçesine yerleşerek yaşamlarını burada sürdüren yabancılar, Noel partisinde bir araya geldi.

Kuşadası'nda Yaşayan Yabancılar Noel Partisinde Buluştu

Aydın'ın Kuşadası ilçesine yerleşerek yaşamlarını burada sürdüren yabancılar, Noel partisinde bir araya geldi.

Kuşadası Belediyesi "Christmas Party 2012" etkinliği, ilçede sahil bandı üzerindeki İsmail Cem Barış ve Dostluk Meydanı'nda yapıldı. İsmail Cem Barış ve Dostluk Meydanı'na kurulan stantlarda kumpir, kurabiye, pilav ve alkollü alkolsüz içecekler sunuldu. Alan da dev bir Noel ağacı ve meşalelerle süslendi.

Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altıngün, "Bugün burada üçüncü Christmas'i kutluyoruz. Kuşadası'nda Christmas partilerini geleneksel hale getirdik. Avrupalı hemşehrilerimizin Noel'lerini kutluyorum. Herkesin yeni yılını kutluyorum" dedi.

Kuşadası Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi Murat Saraç da, bu yıl üçüncü Noel partisini kutladıklarını belirterek, "İlçemizde yaşayan yabancılarla kaynaşıyoruz. İlçemizde Alevisi, Kürdü, Sünnisi, Hristiyanı ile iç içe kardeşçe yaşıyoruz. İlçemizdeki yabancı Hristiyanların bayramı olan Noel'i de onlarla birlikte kutluyoruz" dedi. Saraç, bu yılki kutlamalara İzmir, Söke, Didim'de yaşayan yabancıların da katıldığını söyledi.

Kuşadası'nda ev satın alıp burada yaşayan yabancı vatandaşlar da, "İsa'nın doğumunu kutlamak için buradayız. Bu kutlamayı Türk halkı ile birlikte yapmamız bizleri çok mutlu ediyor." diye konuştu. Fransa'nın sözde Ermeni soykırımına ilişkin girişimi hakkında ise, "Bugün Christmas" diyerek, yorum yapmamayı tercih ettiler.

Meydanda kurulan sahneye ilk önce Kuşadası'nda yaşayan yabancıların çocuklarından oluşan tiyatro grubu çıkarak, tiyatro oyununu sahneledi. Yaşları 3 ila 14 arasında değişen 20'ye yakın çocuktan oluşan grubun ardından, sahneyi Noel Baba aldı. Noel Baba, geçen yıl hediye dağıtımında yaşanan izdiham nedeniyle bu yıl hediyelerini sahneden atarak ve zabıtaların yardımı ile partiye katılanlara ulaştırdı. Hediye dağıtımının ardında müzik grubu sahne aldı.

Kutlamanın yapıldığı İsmail Cem Barış ve Dostluk Meydanı'na faytonla gelen Noel Baba'nın sahneden hediyeleri dağıtması sırasında noel şapkası almak için alanı dolduranlar zor anlar yaşadı.