Kuşadası'nda Balık Bereketi Yaşanıyor

Kuşadası'nda Balık Bereketi Yaşanıyor

Kuşadası'nda Tam Anlamıyla Bir Balık Bereketi Yaşanıyor. Kuşadalı Balıkçıların Bol Olarak Avladığı Balıklar Kuşadası Balık Hali'nde Tezgahları Doldurdu.

Kuşadası'nda Balık Bereketi Yaşanıyor

Kuşadası’nda tam anlamıyla bir balık bereketi yaşanıyor. Kuşadalı balıkçıların bol olarak avladığı balıklar Kuşadası Balık Hali’nde tezgahları doldururken, şu sıralar en çok avlanan balıklar arasında Hamsi, sardalye ve palamut başta geliyor.

Kuşadası Körfezi’nde zaman zaman etkili olan şiddetli fırtına nedeniyle balıkçı teknelerinin denize açılamaması nedeniyle yükselen fiyatlar yüzünden balık yiyemez duruma gelen vatandaşın havaların mevsim normalleri üzerinde seyretmesi güldürdü. İyi bir sezon geçiren balıkçıların bol balık avlaması fiyatları düşürdü ve hem balıkçıların hem de vatandaşların yüzü güldü. Kuşadası balık halinde tezgahları dolduran hamsi ve sardalyenin kilosu 1,5 YTL’ye kadar düştü. Palamut, istavrit ve Kupez’in kilosu 5 YTL’den alıcı bulurken, tekir, çipura, levrek, tavuk balığı, karides ve çimçimin kilosu 10 YTL, barbun, kalamar ve dil balığının kilosu ise 20 YTL’den satılıyor.

Balık miktarının ve çeşidinin arttığını ve bu nedenle de ucuzladığını söyleyen Kuşadası’ndaki balıkçı esnafı, hafta sonları balığın büyük rağbet gördüğünü söylediler. Balık fiyatlarının alabildiğine düştüğünü kaydeden balıkçılar ayrıca, her bütçeye göre balık bulunduğunu söylediler. Fiyatların her zaman uygun olmadığını kaydeden vatandaşlar ise balık bolluğundan ve fiyatların düşmesinden memnun. Barbun gibi hala pahalı balıkların bulunduğuna dikkati çeken vatandaşlar, bunların yerine bütçelerine uygun balık aldıklarını ve özellikle hamsi, sardalye ve palamudu tercih ettiklerini ifade ettiler.

(ZH-İK)

10.02.2008 23:34 TSİ

Kaynak: İHA