Kuşadası 2 "Kültür Ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay" Haberine Ek

Kuşadası 2 "Kültür Ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay" Haberine Ek

Bakan Antik Kent Girişindeki Sözleşmelerin İncelenmesini İstedi

Kuşadası 2
02.03.2011 23:51 | Son Güncelleme: 02.03.2011 23:51

BAKAN ANTİK KENT GİRİŞİNDEKİ SÖZLEŞMELERİN İNCELENMESİNİ İSTEDİ

Bir dizi inceleme yapmak üzere Selçuk ve Kuşadası'na gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, gezisinin son aşamasında Efes Antik Kenti'ni ziyaret etti. Efes Antik Kenti alt ve üst girişlerinde kameraları kapattırıp uzaklaştıran Bakan Günay, Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür'e geçtiğimiz Haziran ayında Efes Antik Kentinin alt ve üst giriş kapılarına Bilintur'un inşa ettiği hediyelik eşya satış mağazalarının neden mühürlendiğini sordu. Başkan Ülgür'ün, yasaları uyguladığını, ruhsat için gerekli koşulların yerine gelmesi, imar yasalarına uyması halinde sorun kalmayacağını söyledi. Cevaptan memnun kalmayan Bakan Günay, bürokratlara antik kent girişindeki işyerleri ile ilgili sözleşmelerin incelenmesi talimatını verdi.

"YATIRIMLARIMIZIN BEREKETİNİ TOPLUYORUZ"

Basın mensuplarının Türkiye'nin dünya turizmindeki yerini sorması üzerine Bakan Günay, Türkiye'nin dünyadaki önemli turizm merkezlerinden biri haline geldiğini belirterek, "2009 yılında dünyada ekonomik kriz varken, dünyada gelen turist sayısı azalmayan üç ülkeden biri olduk. 2010 yılında yine artış oldu. 2011'de daha yüksek bir sonuca ulaşacağımızı tahmin ediyorum. Mesela 2011 yılı ocak ayı ülke geneli ortalaması yüzde 20 oranında artış olduğunu gösteriyor. İstanbul'da bu artış yüzde 27 civarında. Türkiye son birkaç yıldır sadece deniz kıyıları ile değil, doğasını kültürünü, gastronomisini, golf, termal, spor, kongre imkanlarını turizm içine soktuk. Bu yatırımlarımızın bereketini topluyoruz"dedi.

"KOMER AVRUPA'NIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK"

Kuşadası Kongre Merkezi'nde (KOMER) incelemelerde bulunan Bakan Günay, Kongre merkezini 29 Ekim tarihine yetiştirmeleri için ilgililere talimat verdi. KOMER'in Avrupa'nın en büyük kongre merkezi olacağını belirten Bakan Günay, açılışının da başbakan tarafından yapılacağını dile getirdi.

Bölgenin kongre turizm potansiyelini çok ciddi bir şekilde etkileyecek ciddi bir yatırım olan KOMER'in ortakları olan Aydın Özel İdaresi, Bakanlık ve Kuşadası Belediyesi'nin biraz daha katkı yapması gerektiğini belirten Bakan Günay, "Bu yaz herkes elini cebine atacak, eş zamanlı olarak KOMER'i bitirmeye çalışacağız. Bu proje Sayın Başbakanımızın da yakın takibinde. Biraz gecikmesinden dolayı da yakınıyordu. 29 Ekim 2011'de Ege Bölgesi'nde böyle büyük kongre ve Kültür Merkezi'ni açtığımız taktirde büyük bir sevinç yaşanacaktır" dedi. Kongre turizminin içinde önemli bir yer tuttuğunu dile getiren Bakan Günay sözlerine şöyle devam etti:

"Kongre turizmi için gelenler varlıklı ve kanaat önderleri dediğimiz kişiler. Bu nedenle kongre turizmi için gelenler son derece önemli. Kongre yapımız İstanbul'da iyice güçlendi. Şimdi de Anadolu'ya yaymak istiyoruz. Buraya yaptığımız kongre merkezi Avrupa'nın en büyük kongre merkezi. Bölgeye çok büyük katkısı olacağına inanıyorum. Kuşadası'ndaki kentsel dönüşüm çalışmaları, nitelikli yatak sayısının çoğalması sadece Kuşadası için değil, İzmir'den Ayvalık'a uzanıncaya kadarki bölgede, kültür düzeyi yüksek turistin gelmesini sağlayacak."

Kongre merkezi bitişiğinde, beş yıldızlı otel yapımı planlanan 200 dönüm araziye de bir yatırımcı arandığını söyleyen Bakan Günay, kendisiyle birlikte ziyaretlerde bulunan Martı oteller zinciri sahiplerinden Oya Narin'i çağırarak "Bu araziyi size verelim bir tesis yapın. Gelin el sıkışalım" diyerek söz almaya çalıştı.

"İKİNCİL KONUTLAR TURİZMİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL"

Basın mensuplarının ikincil konutların (yazlıkların) turizme kazandırılması yönünde bakanlığın bir çalışması olup olmadığını sorması üzerine, Bakan Günay "Geçen yıl İkinci konutların turizme kazandırılması konusunda Dedeman otellerinin yaptığı bir çalışma vardı. O raporlar elimizde. Ayrıca biz de bu konuda çalışma yapıyoruz. Türkiye'de bu bilinç çok gelişmiş bir durumda değil. Türkiye'de bir dönem turizm ikinci konut sahibi olmak gibi algılanıyordu. Şimdi ikinci konut sahibinin turizme bir engel oluşturduğunu, acı bir deneyle hep birlikte yaşamaya başladık. Ne yazık ki bunu söyleyen herkesin, ben dahil ikinci bir konutu var. Türkiye'de turizm tesislerinden yararlanmak her yıl başka bir bölgede tatil yapmak hem çok ekonomik hem de çok doğru bir proje. Sadece Ege Bölgesi ve Mersin'deki ikincil konutlar için değil, bütünü için çalışmalarımız devam ediyor. Fakat şu an için tatmin edici bir sonuç alınmış değil. Bölgede yeni nitelikli yatak kapasitesi oluşturma yönünde Pamucak Bölgesi'nde planlamalarımız var. Kongre Merkeziyle eş zamanlı olarak planladığımız otel arazimiz vardı. Şu anda orayı da yeniden değerlendirmeye hazır vaziyetteyiz" dedi.

AFRİKA'DAKİ OLAYLAR

Libya, Mısır, Tunus ve diğer ülkelerdeki iç karışıklıkların Türkiye'ye olumlu bir etki yapıp yapmayacağı yönündeki bir soruya ise Bakan Günay, olayların Türkiye'ye mutlaka yansımaları olacağını belirterek, "Şu anda olmuş gibi de görünüyor. Tabii ki biz umudumuzu tamamen buna bağlamıyoruz. Bir an öncede Tunus, Mısır ve Libya'nın esenliğe, huzura ve iç güvenliğe kavuşmasını umuyoruz. Çünkü turizm barış içinde gelişen bir sektördür. Barışın hem bölgeye hem de dünyaya olumlu etkileri olur. Şu anda bir kıyaslama yapmak istiyorum. Mısır Kuzey Afrika'nın en önde gelen turizm ülkesi. Mısır'a bir yılda gelen turist sayısı 10 milyon civarında. Bizde ise 2010 yılında sadece Antalya'ya o kadar turist geldi. Biz artık tamamen kendi ülkemizin marka değerini yükseltmekten yanayız. Yolumuzun ileriye gideceğini düşünüyoruz. İyi bir yıldayız iyi bir başlangıç yaptık. Şu anda dünyanın ilk onu içindeyiz, inşallah ilk beşin içine de girip, bunu sürekli kılmaya çalışacağız" dedi.

Kaynak: DHA

Şu an buradasınız: Kuşadası 2 "Kültür Ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay" Haberine Ek - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.7.2020 03:44:13. #1.14#
title