Kurumlar Vergisi Kanunu Yayımlandı - Haberler
Haberi Paylaş

Kurumlar Vergisi Kanunu Yayımlandı

AA - Güncel
Kurumlar Vergisi Kanunu Yayımlandı

Kurumların vergi oranını 1 Ocak 2006'dan geçerli olmak üzere yüzde 30'dan 20'ye düşüren yeni Kurumlar Vergisi Kanunu, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kurumların vergi oranını 1 Ocak 2006'dan geçerli olmak üzere yüzde 30'dan 20'ye düşüren yeni Kurumlar Vergisi Kanunu, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Temel Vergi Kanunlarının yeniden yazımı çalışmaları çerçevesinde düzenlenen yeni Kurumlar Vergisi Kanunu ile sermaye şirketleri, kooperatifler, iktisadi kamu kuruluşları, dernek veya vakıflara ait iktisadi işletmeler ve iş ortaklıklarının kazançları kurumlar vergisine tabi olacak.

Kamu idare ve kuruluşlarınca, tarım ve hayvancılığı, bilimi, fenni ve güzel sanatları öğretmek amacıyla işletilen okullar, okul atölyeleri, konservatuarlar, kütüphaneler, müzeler, sergiler, kitap, gazete, dergi, yayınevleri, yetkili idari makamların izniyle açılan yerel, ulusal veya uluslararası nitelikteki sergiler, fuarlar, panayırlar, ÖİB, Özelleştirme Fonu, TOKİ, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ile askeri fabrika ve atölyeler kurumlar vergisinden muaf tutulacak.

Türkiye'de kurulu menkul kıymet yatırım fonları ile menkul kıymetler yatırım ortaklıklarının portföy işletmeciliğinden doğan kazançları, portföyü Türkiye'de kurulu borsalarda işlem gören altın ve kıymetli madenlere dayalı yatırım fonları veya ortaklıklarının portföy işletmeciliğinden doğan kazançları, gayrimenkul yatırım fonları veya ortaklıklarının kazançları, emeklilik yatırım fonları, konut finansmanı fonları ve varlık finansmanı fonlarının kazançları kurumlar vergisinden muaf tutulacak.

Okul öncesi eğitim, ilköğretim, özel eğitim ve ortaöğretim özel okulları ile Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara veya kamu yararına çalışan derneklere bağlı rehabilitasyon merkezlerinin işletilmesinden, faaliyete geçilen ilk 5 hesap dönemi itibariyle elde edilen kazançlara da vergi istisnası uygulanacak.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Türkiye Futbol Federasyonu Teşkilat Kanunları kapsamında yapılan sponsorluk harcamalarının amatör spor dalları için tamamı, profesyonel spor dalları için de yarısı indirime konu edilecek.

Yeni düzenlemeyle, kamu kuruluşlarına bağışlanan okul, sağlık tesisi, öğrenci ve yetiştirme yurtları, huzurevi ve rehabilitasyon inşası dolayısıyla yapılan harcamalar ile bağış ve yardımların tamamı vergiden indirilebilecek.

Doğal afetler dolayısıyla Başbakanlık aracılığıyla makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdi bağışların tamamı da vergiden düşürülecek.

Kanun çerçevesinde, kurumların, ortaklıklarından veya ortaklarla ilgili kişilerden doğrudan veya dolaylı olarak temin edilerek işletmede kullandıkları borçların, hesap dönemi içinde herhangi bir tarihte kurumun öz sermayesinin 3 katını aşan kısmı, ''örtülü sermaye'' sayılacak.

Kanunla, daha önce 1-15 Nisan olarak düzenlenen beyan dönemi de uzadı. Buna göre kurumlar vergisi beyannameleri, 1-25 Nisan tarihleri arasında verilecek. Vergi ise eskiden olduğu gibi ay sonuna kadar ödenecek.

AA - Güncel

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title