Kuru Üzüm İhracatında Fiyat Sıkıntısı

Burcu TANER/İZMİR, (DHA)EGE Bölgesi'nin en stratejik ürünlerinden biri olan kuru üzümde yapılan spekülasyonlar nedeniyle başlangıçta artan fiyatlarda şimdi düşüş meydana gelirken, sektörde ihracat kaybı yaşandı ve kazanan İran ile çin gibi rakipler oldu.

Kuru Üzüm İhracatında Fiyat Sıkıntısı

Burcu TANER/İZMİR, (DHA)

EGE Bölgesi'nin en stratejik ürünlerinden biri olan kuru üzümde yapılan spekülasyonlar nedeniyle başlangıçta artan fiyatlarda şimdi düşüş meydana gelirken, sektörde ihracat kaybı yaşandı ve kazanan İran ile çin gibi rakipler oldu.

Kuru üzümde çalan tehlike çanlarını İzmir Ticaret Borsası (İTB) Meclis üyesi Mehmet Esmer dile getirdi. İTB'nin Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda sektörünün sorunlarını gündeme getiren Esmer, Aralık ayında 2.85 liraya ulaşan kuru üzüm fiyatının, hızla düşerek 2.35 liraya gerilediğini açıkladı. Sezon başında yapılan fiyat spekülasyonu nedeniyle aracı tüccarın, ihracatçının ve üreticinin bu sezon kaybettiğini söyleyen Esmer, "Geçen yıl ilk 7 ayda 165 bin ton olan ihracat, bu sezon aynı dönemde 127 bin tona geriledi. Yaklaşık 40 bin tonluk ihracat kaybına uğradık. Kazanan ise Avrupa'daki marketlerin raflarını dolduran İran, çin gibi rakiplerimiz oldu" diye konuştu.

Esmer, sezon başında çeşitli kurumların fiyat deklare etmeleri sonucunda fiyatlarda yükseliş yaşandığını dile getirerek fiyatın 4 TL'ye kadar çıkabileceğini düşünenlerin bile olduğunu, bu yüzden sektör içinde ve dışında herkesin üzüm almaya başladığını anlattı. Esmer, "Bunlar olurken kimse bu fiyatlarla ihracat yapılıyor mu diye düşünmedi. 2.85 liradan çok ciddi zararlar yazıldı. Bu ortamda yeni ihracat bağlantısı yapmak mümkün değildi. Aralık'tan itibaren ihracatçı piyasadan çekilince, talep azaldı. Fiyat düşmeye başladı. Mart başında standart 9 numara üzümler 2.35 liraya geri çekildi. Geçtiğimiz hafta yaşanan don olaylarından sonra fiyat 2.50 lira seviyesine geldi" dedi.

'FİYAT AçIKLANMASI YANLIŞ OLDU'

Görevi alım satım olmayan kurumların fiyat üzerinden spekülasyon yapmasına tepki gösteren Esmer, "Eğer bu kurumlar fiyat açıklamasaydı, bugün çok daha fazla ihracat yapabilirdik. Belki fiyatlar doğal olarak 2.80 lira seviyesine gelecekti. Yaşanan olumsuzluklar sonucu rakiplerimiz çok büyük fırsat yakaladılar. Türk üzümününün kalitesiyle rekabet edemeyen rakiplerimiz, fiyat avantajını kullanarak Avrupa'daki marketlerin raflarını donattılar. İhracat rakamı geçen sezonun 40 bin ton altında kaldı. Borsaya mal arzı azaldı. Fiyat düşüşüne elinde mal ile yakalanan aracı tüccar zarar etti. 3.5- 4 lira fiyat bekleyen üretici, malını 2.85'ten satma imkanını kaçırdı. Yeni sezon öncesi piyasa yapıcı kurumların oturup mutabakat yapmasını öneriyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Esmer, Mart ayı itibariyle 200 bin ton üzümün üreticinin elinden çıktığını belirterek üreticinin elinde 70 bin ton üzüm kaldığını tahmin ettiklerini de sözlerine ekledi.