Kurtulmuş Erdoğan Siyasi Hareketin Lideri Olmaya Devam Edecek Haberine Ek

Kurtulmuş Erdoğan Siyasi Hareketin Lideri Olmaya Devam Edecek Haberine Ek

Kurtulmuş Erdoğan Siyasi Hareketin Lideri Olmaya Devam Edecek Haberine Ek
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

'türkiye 780 BİN KİLOMETREKAREYE HAPSEDİLMİŞTİ' Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, partisinin il başkanlığının ardından Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'yi Heykel tarihi Belediye binasındaki makamında ziyaret etti ve ardından Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Bursa Şubesi'nin düzenlediği 2014 Ekonomi Raporu- Bursa toplantısına katıldı.

'türkiye 780 BİN KİLOMETREKAREYE HAPSEDİLMİŞTİ'

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, partisinin il başkanlığının ardından Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'yi Heykel tarihi Belediye binasındaki makamında ziyaret etti ve ardından Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Bursa Şubesi'nin düzenlediği 2014 Ekonomi Raporu- Bursa toplantısına katıldı. Burada konuşan Kurtulmuş, dünyanın ne ekonomik, ne de siyasi olarak oturmadığını söyleyerek, sorunun üretimin nasıl hakça paylaşılacağı, katma değerin nasıl bütün insanlık tarafından adil bir şekilde paylaşılacağı ve hakkaniyetli bir dünya düzeni oluşturulacağı olduğunu kaydetti. Türkiye'nin son 12 yılda önemli başarılar kazandığını, ekonomi ve siyaset alanında önemli gelişmeleri kaydettiğini belirten Kurtulmuş, 'Bunun arkasında Türkiye'nin siyaset ve ekonomi alanındaki değişimleri, eş zamanlı olarak yapması yatıyor. Türkiye bir taraftan ekonomisini düzenlerken, diğer taraftan da darbelerle yüzleşmek, milletin, demokratik katılımların önünü açması gerekiyordu. Türkiye'de başarı her zaman siyasi ve ekonomik düzenlemelerin baş başa gittiği dönemlerde kazanılmıştır. Türkiye'de ciddi bir özgüven inşa edilmiştir. Eski Türkiye'nin algılarından birisi 780 bin kilometrekareye hapsedilmiş bir Türkiye anlayışıydı. Türkiye etrafı psikolojik olarak demirden duvarla örülmüştü. Şimdi dünya sadece bizim 780 bin kilometrekaremizden ibaret değil. Ama bu sınırların dışında bizim gönül dünyamıza ait insanlar var. Hatta çok uzak coğrafyamızda bile bizimle aynı telden çalan insanlar varö dedi.

KUVVETLİ DARBELERE KARŞI RİSKİ AZ BİR ÜLKE OLDUĞUNU GÖSTERDİ Bu hem içerde hem de dışarıda Türkiye'nin güven pompaladığını belirten Kurtuluş, Türkiye'nin yükselmekte olan değil, yükselmiş bir ülke olduğunu kaydetti. 12 yılın Türkiye için ekonomide ve siyasette bir değişim süreci geçirdiğini ifade eden Kurtulmuş, Türkiye'nin 17 ve 25 Aralıkta yaşanan süreç ile çok kuvvetli darbelere karşı bile riski az bir ülke olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı.

ESKİ TÜRKİYE CEBERRUT DEVLET İNANCINDA HAREKET EDİYORDU Türkiye'nin makro dengeleri sağladığını ifade eden Kurtulmuş, 'Eski Türkiye'nin kodlarını değiştirecek önemli işler yapıldı. Ama 12 yılda en çok değişen zihniyet. Bir ülkede en zor şey devletin zihniyetini değiştirmektir. Resmi ideolojinin içine saplanmış olduğu durumdan çıkartılması devletin halkı ile bütünleşmesini sağladık. Türkiye çözüm sürecinde önemli adımlar atmasının nedeni de bu değişim. Eski Türkiye ceberrut devlet inancı üzerinden hareket ediyordu. Eski Türkiye resmi ideolojinin kalıpları içersine bütün Türkiye'nin halklarını sıkıştırmaya çalışıyordu. Eski Türkiye'de devlet halkına karşı güvensizlik hisleri içinde hareket ediyordu. Halkının her türlü farklılığından korkuyor. Halkının her türlü farklı kesimini tırnak içinde devlet düşmanı olarak telakki ediyordu. Eski Türkiye'de devlet ile millet uyuşmazlığı resmi ideolojinin sürdürülmesi için bir yöntem olarak kullanılıyordu. Bunlar geride kaldı. Devlet başörtülünün başörtüsünden, konuşanın anadilinden korkuyordu. Kimisinin mezhebinden, kimisinin meşrebinden, kimisinin renginden korkuyordu. Kimisinin etnik kimliğinden, kimisinin yer isimlerinden, çocuklarına koyduğu isimlerden, dinlediği şarkıdan, türküden korkuyorduö diye konuştu.

'KERİM DEVLETE DÖNÜŞÜMÜN BAŞLANGICIö

Elden giden laiklik değil eski Türkiye'nin beylerinin saltanatıydı diyen Kurtulmuş, İbrahim Tatlıses'in Kürtçe şarkıyı özel kanalda söylemesi, Orhan Gencebay ve Müslüm Gürses'in arabesk şarkı dahi söylemesinin yasak olduğu dönemlerin yaşandığını kaydetti. Bunları gerici bir halkın unsuru olarak görüldüğünü söyleyen Kurtulmuş, şimdi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılığı bir mitingde Diyarbakır Meydanı'nda Şivan Perver ve İbrahim Tatlıses'in Kürtçe, Arapça ve Türkçe türküler söyleyerek, milletin halay çektiğini belirtti. Bu zihniyet dönüşümünün kerim devlete dönüşümün başlangıcı olduğunu dile getiren Kurtulmuş, iktisadi ve idari alandaki bu değişimlerin yeterli olmadığını kalıcı dönüşümün gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı.

'TÜRKİYE ZİRVE NOKTASINI MİLLETİN FERASETİ İLE AŞACAKö

Türkiye'nin çok yol aldığını ifade eden Kurtulmuş, 'Bu bizi rehavete sürüklememeli. Hepimizin alacak çok mesafesi var. Türkiye tam zirve noktasında. Türkiye'yi bu zirve noktasında yolundan çıkartmak isteyenler olabilir. Büyük engeller çıkartmak isteyenler olacak. Bu milletin büyük bir feraseti var. Bu feraseti ile yoluna devam edecek. Zirveyi aştıktan sonrada Allah'ın izniyle gerisi güllük, gülistanlık olacaktırö dedi.

Kurtulmuş Erdoğan Siyasi Hareketin Lideri Olmaya Devam Edecek Haberine Ek
Kurtulmuş Erdoğan Siyasi Hareketin Lideri Olmaya Devam Edecek Haberine Ek
Kurtulmuş Erdoğan Siyasi Hareketin Lideri Olmaya Devam Edecek Haberine Ek

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title