Kurtulmuş: Barla Filmi İnançlara Uygulanan Baskıyı Göstermesi Açısından Önemli

Kurtulmuş: Barla Filmi İnançlara Uygulanan Baskıyı Göstermesi Açısından Önemli

Kurtulmuş: Barla Filmi İnançlara Uygulanan Baskıyı Göstermesi Açısından Önemli
CHA - Haberler | Güncel

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, 'Allah'ın Sadık Kulu.

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, 'Allah'ın Sadık Kulu: Barla' filminin Türkiye'de bir zamanlar milletin inançları ile ne kadar oynanıp, ne kadar baskı altında tutulduğunu göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi. Kurtulmuş, filmde hayatı konu edilen Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'ne iade-i itibar yapılması gerektiğini kaydetti.

Numan Kurtulmuş, Kentpark AVM'de Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin hayatını anlatan "Allah'ın Sadık Kulu: Barla" adlı filmini izledi.

Film çıkışında Cihan Haber Ajansı (Cihan)'nın sorularını cevaplayan Kurtulmuş, filmde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kurtulmuş, filmin Türkiye'de milletin inançları ile ne kadar oynandığını ne kadar baskı altında tutarak, kendi kökenlerinden kopartılmaya çalışıldığını anlatan çok güzel bir film olduğunu kaydetti.

Milyonlarca insanın hala eserlerinden faydalandığı Üstad Hazretlerinden iade-i itibar yapılması gerektiğini dile getiren HAS Parti Genel Başkanı Kurtulmuş, "Bediüzzaman Said Nursi'nin şahsında da ve bütün onun gibi insanların şahsında da iade-i itibar yapılması gerekiyor. Milyonlarca insanın sevip saydığı eserlerinden faydalandığı Said Nursi'nin mezarının nerede olduğu bile belli değildir. Bunların ortadan kalkması gerekir." dedi.

Türkiye'de imanın bu kadar yaygın şekilde yaşanmasını Bediüzzaman Said Nursi gibi ihlaslı insanların zor şartlarda hareket etmesine bağlayan Kurtulmuş, bu durumun tarih boyunca İslam'ın bugüne gelmesindeki en büyük dayanak olduğunu savundu.

Kurtulmuş ayrıca filmde kendisini en çok etkileyen sahnenin Üstad Hazretleri'nin Barla'dan ayrıldığı son sahne olduğunu belirterek, "Artık ben buradan gidiyorum diyerek gariban şekilde, mazlum bir şekilde getirildiği Barla'dan o gidiş sahnesi artık o gidişini kendisinin anlamış olması." diye konuştu.

Dersim tartışmalarına değinen Kurtulmuş, "Dersim'in İstiklal Mahkemeleri'nin bütün o dönemin bir sürü hukuk dışı olaylarının ortaya çıkması lazım. Sadece 'özür dileriz' demek kafi değil. Bu dönemde yaşanan yanlışlıkların TBMM tarafından özürle ortaya çıkartılması lazım." dedi.

Dersim konusunun bir takım söz ve polemiklerle geçiştirilemeyeceğini savunan Kurtulmuş, Dersim'de yaşananların bir an önce ortaya çıkartılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title