Kürtler'e Göre Kuzey Irak'ta PKK'lı Yok

Kürtler'e Göre Kuzey Irak'ta PKK'lı Yok

Irak'ın Kuzeyindeki Bölgesel Kürt Hükümeti Sözcüsü Cemal Abdullah, Kontrolleri Altındaki Yerleşim Bölgelerinde Yasadışı Hiçbir Terör Örgütünün Kesinlikle Barınmadığını İddia Etti.

Kürtler'e Göre Kuzey Irak'ta PKK'lı Yok

Ankara ile Bağdat arasında terör örgütü PKK ile mücadele konusunda belli bir yol alınırken, Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Hükümeti Sözcüsü Cemal Abdullah, kontrolleri altındaki yerleşim bölgelerinde yasadışı hiçbir terör örgütünün kesinlikle barınmadığını iddia etti.

Bölgesel Kürt Hükümeti Sözcüsü Abdullah, Kuzey Irak'ta kontrolleri altındaki bölgelerde PKK ve PEJAK'ı kastederek, hiçbir terörist unsurun bulunmadığını ileri sürdü. Kürt Sözcüsü Abdullah, yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK ile onun İran'daki uzantısı niteliği taşıyan PEJAK'ın kendi denetimleri dışında kalan Irak, Türkiye ve İran arasındaki sınır bölgesinde yer alan dağlık alanlarda bulunduğunu iddia etti. Söz konusu bölgelerin, değil Kürt yönetimi, Türkiye ve İran tarafından da kontrol altına

alınamayacak kadar sarp ve çetin olduğunu dile getiren Abdullah, "Daha önce Ankara ve Tahran yönetimleri birçok kez PKK ve PEJAK üyelerinin bulunduğu bu dağlık alanları kontrol etmeye çalışmıştır. Ancak bunda başarılı olamamışlardır. Çünkü engebeli coğrafya buna imkan sağlamıyor" diyerek, ilginç bir görüşü ortaya koydu.

Bölgesel Kürt yönetimi, geçen hafta yaptıkları açıklama ile PKK ve PEJAK'ı terör örgütü olarak gördüğünü duyurmuştu. Kürtler'in bugünkü çıkışı ise, terör örgütü PKK konusunda Bağdat ile Ankara arasında gelinen noktanın hazmedilememesi olarak nitelendiriliyor.

(SK-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA