Kürtçe Çöp Konteynırları Toplatılacak

Kürtçe Çöp Konteynırları Toplatılacak

Mahkeme Kurtalan'daki Kürtçe Yazılı Çöp Konteynırlarına Toplatma Kararı Verdi.

Kürtçe Çöp Konteynırları Toplatılacak
23.11.2010 23:30 | Son Güncelleme: 23.11.2010 23:30

SİİRT'in BDP'li Kurtalan İlçe Belediyesi tarafından ilçe merkezindeki çöp kutularına Kürtçe, Kurtalan Belediyesi yazılması üzerine Sulh Ceza Mahkemesi toplatma kararı aldı. Belediye Başkanı Necat Yılmaz, "Devletin resmi kanalında TRT Şeş'te 24 saat Kürtçe yayın yapılıyor, karayolları köy isimlerini Kürtçe yazıyor, onlar hakkında neden dava açılmıyor" dedi.

Kurtalan ilçe merkezindeki çöp konteynırları üzerine belediye tarafından Türkçe, Kurtalan Belediyesi anlamına gelen Kürtçe 'Şaredariya Misrice' yazıldı. Kurtalan Cumhuriyet Savcılığı'nın soruşturma başlatması üzerine Sulh Ceza Mahkemesi konteynırları toplatma kararı aldı.

BDP'li Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz, savcılığın dün kendisini çağırarak konu ile ilgili ifadesine başvurduğunu belirtti. ılmaz, "Beş yıl önce çoğu işaretlerin Kürtçe olduğunu, çöp konteynırlarının Kürtçe yazıldığını, hatta karayollarının köy isimlerini bile Kürtçe yazdığını, TRT Şeş, 24 saat Kürtçe yayın yaptığını savcıya anlattım. Neden onlar hakkında dava açılmıyor. Madem bu kadar bağımlısınız, bu kadar devleti seviyorsunuz, ya da Kürtçe seviyorsunuz. Herkese o zaman eşit muamele yapın. Eşit muameleden yanayız" dedi.

Genel olarak aldıkları karar gereği savcılıkta Kürtçe ifade vermek istediğini ancak savcılığın bunu kabul etmediğini ifade eden Yılmaz, "Bizim ana dilimiz Kürtçe'dir. Genel başkanımız da zaten açıklamıştı, bundan sonra mahkemelerde Kürtçe konuşmak istiyorum dedim. O da Kürtçe ifadenizi almıyoruz diyerek kendine göre bir karar verdi. Zaten daha evvel hakim ve savcı kararını vermişti. Toplatma kararı hakimden çıkmış ama hala toplamadılar. Bugün itiraz ettim, itirazımızın sonucunu beklemek zorundayız" dedi.

Bölge belediye başkanlarının bundan sonra Kürtçe olarak siyaset yapacağını anlatan Başkan Yılmaz, şöyle dedi:

"Bu bölgede siyaset yapıyoruz. Coğrafyamızda yaşayan kadınlar, analar, bacılar ve yaşlılar yani yüzde 60'ı Türkçe bilmiyor. Kürtçe konuşmalarımdan dolayı şu ana kadar hakkımda 29 dava açıldı. Doğduğum gün Kürt olarak doğdum, ana dilim Kürtçe'dir. Ana dilimiz üzerinde sansür var, onun kaldırılmasını istiyoruz. 40 milyon Kürt'ün dili üzerindeki yasak var, bu Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir ayıbıdır. Bu yasaktan vazgeçmelerini talep ediyoruz. Umarım bu barış süreci içerisinde bu yasaktan vazgeçilir"

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title