Kürt Yönetimi: "Türkmenler Türkiye'ye"

Kürt Yönetimi: "Türkmenler Türkiye'ye"

Irak Kürt Bölgesi Yönetiminin Dış Bölgeler Sorumlusu Muhammed İhsan Irak Anayasasının 140'ıncı Maddesinin Uygulanması İçin Kerkük de Dahil 3 Yerde Ofis Açılacağını Belirterek "Bazı Türkmenlerin Gidip Ankara ve İstanbul'a Yerleşmeleri Gerekecek" Dedi.

Kürt Yönetimi:

Irak Kürt Bölgesi Yönetiminin Dış Bölgeler Sorumlusu Muhammed İhsan, Irak Anayasasının Kerkük’ü de ilgilendiren 140’ıncı maddesini uygulayacak komisyonun gelecek hafta çalışmalarına başlayacağını belirterek, “Bazı Türkmenlerin gidip Ankara ve İstanbul’a yerleşmeleri gerekecek” dedi.

IKDP’ye yakınlığıyla bilinen Peyamner ajansının haberine göre, Muhammed İhsan, yaptığı açıklamada, gelecek hafta “Kerkük Meselesinin normalleştirilmesi” ile ilgili olarak, Irak anayasasındaki 140’ıncı maddenin uygulanması için oluşturulan Komisyonun ilk çalışmalarına başlayacağını söyledi. İhsan, Kerkük’teki Türkmenlerin durumuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bazı Türkmenler dışardan destek alıyor bu yüzden onların burada yerleri olmayacak bu durumda onların gidip Ankara ve İstanbul’a yerleşmeleri gerekecek.”

İhsan, 140’ıncı madde daha çok Kürtleri ilgilendirdiği için Kürt yetkililerin bu konuda daha girişken olması gerektiğini de söyledi.

İhsan, 140’ıncı maddenin uygulanması için Kerkük, Hanikin ve Şingar’de 3 ofis açılacağını da belirtti. Komisyonun işleri konusunda iyimser olduğunu kaydeden İhsan, Irak’ın geleceği konusunda ise iyimser olmadığını söyledi. İhsan, Maliki hükümetinde değişiklik olmadığı taktirde komisyonun işlerinin iyi gideceğini aksi taktirde, komisyona engeller çıkarılabileceğini de ekledi.

140’INCI MADDE NE GETİRİYOR?

Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesi, genel olarak referandum ve nüfus esasına dayanarak, başta Kerkük olmak üzere Irak’ta üzerinde ihtilaf olan bölgeleri ilgilendiriyor. Referanduma ilişkin detay ya da hangi vatandaşların bu konuda irade beyanında bulunması gerektiği bilgisini içermeyen maddenin ikinci bendinde şu ifadeler yer alıyor: