Kurmay İzciler Kastamonu'da Buluştu

Kurmay İzciler Kastamonu'da Buluştu

Milli Eğitim Bakanlığı Okul İçi Beden Eğitimi Spor ve İzcilik Daire Başkanlığı'nca Düzenlenen, Önümüzdeki Yılların İzcilik Faaliyetlerinin Programlarının Hazırlandığı Toplantı Kastamonu Yolkonak Spor İzcilik Okulu'nda Başladı.

Kurmay İzciler Kastamonu'da Buluştu

Milli Eğitim Bakanlığı Okul İçi Beden Eğitimi Spor ve İzcilik Daire Başkanlığı'nca düzenlenen, önümüzdeki yılların izcilik faaliyetlerinin programlarının hazırlandığı toplantı Kastamonu Yolkonak Spor İzcilik Okulu'nda başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 3 ve 4 tahtalı izci lideri eğitimcilerinin katıldığı toplantı 5 gün sürecek. Okul İçi Beden Eğitimi Spor ve İzcilik Daire Başkanlığı İzcilik Faaliyetleri Şube Müdürü Güner Altun, bu yıl ve sonraki yıllarda okullarda yapılacak olan izcilik faaliyetlerini görüşmek ve programlar hazırlamak için bir araya geldiklerini söyledi. Bir haftayı aşkın bir süre 21 kişilik izcilerin kurmay heyetiyle beraber izcilik faaliyetlerinin geliştirilmesi yolunda fikir alışverişinde bulunacaklarını belirten Altun, "2007-2008 yılları içersinde her okulda bir izci ünitesinin kurulmasını hedefliyoruz. Önümüzdeki beş yıl içersinde de izci sayısını bir milyona çıkartmayı planlıyoruz" dedi.

Toplantıya katılan Uluslararası Lider İzci Eğitimcisi Türkiye Başkanı Hüseyin Özaltun da, yurt genelindeki izcilik faaliyetlerinin günümüz şartlarına uyarlamak istediklerini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın izci kurmaylarının burada alacağı kararların, okullardaki izcilik faaliyetlerini çok daha etkin hale getireceğini ifade eden Özaltun, izciliğin belli bir disiplin gerektirdiğini, bu faaliyetin içersinde yer alan öğrencilerin kesinlikle her hangi bir kanunsuz iş yapmayacağını kaydetti.

Okullardaki izcilik faaliyetlerinin etkin hale getirilmesiyle, özellikle büyük kentlerdeki okullarda yaşanan şiddet ve uyuşturucu olaylarının önüne geçileceğine de işaret eden Özaltun, "İzciliğin olduğu yerde sevgi, kardeşlik, barış, dostluk, dil, din, ırk ayrımı yapılmaksızın yardımlaşma olur. Bu inançla yetişen bir gençlik asla kötü alışkanlıklara yönelmez" diye konuştu.

(MK-BÖ-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA