Küresel Piyasalardaki Dalgalanmanın Etkileri

Sidar Global Advisors direktörü Cenk Sidar:

“Gelişmiş olan piyasaların kaos ortamından daha kısa sürede çıkma ihtimali yüksek, ancak gelişmekte olan piyasalar için durum daha karmaşık”

Küresel Piyasalardaki Dalgalanmanın Etkileri

AHMET HACIFAZLIOĞLU - ABD merkezli küresel danışmanlık şirketi Sidar Global Advisors (SGA) direktörü Cenk Sidar, gelişmiş olan piyasaların özellikle sağlam ekonomik temelleri nedeniyle kaos ortamından daha kısa sürede çıkma ihtimalinin yüksek, ama gelişmekte olan piyasalar için durumun daha karmaşık olduğunu söyledi.

Küresel ekonomik gelişmeleri AA muhabirine değerlendiren Sidar, gecen hafta Bernanke'nin yaptığı konuşmada Fed'in tahvil alım operasyonunun bu yılın son çeyreğinde yavaşlayabileceğinin sinyalini vermesi ile küresel piyasalarda başlayan panik havasının biraz olsun yatışmış gözüktüğünü belirtti.

Bu yeni dönemin ilk işaretinin gelmesiyle ABD, AB ve Japonya gibi gelişmiş piyasalarla ülkemizin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler grupları arasındaki ayrımın iyice belirginleştiğini söyleyen Sidar, "Gelişmiş olan piyasaların özellikle sağlam ekonomik temelleri nedeniyle bu kaos ortamından daha kısa sürede çıkma ihtimali yüksek. Ancak gelişmekte olan piyasalar için durum daha karmaşık gözüküyor" ifadelerini kullandı.

Piyasalardaki likiditenin azalacağıyla ilgili sinyallerin gelmesi ile birlikte yatırımcıların gelişmekte olan piyasalardan hızla çekilmeye başladığını; özellikle ülkemiz gibi cari açığı son derece yüksek olan ülkelerin, dış finansmana bağımlılıkları yüksek olduğu için bu durumdan ciddi zararlar görme riskine sahip olduğuna dikkat çeken Sidar, Washington merkezli uluslararasi finans kurumu Institute of International Finance (IIF) bu konudaki yeni arastirma raporuna atıfta bulunarak, Turkiye, Romanya, Polonya ve Fas gibi ülkelerin diğer ülkelere göre çok daha ciddi bir riskle karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

Sidar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Büyük ekonomilerden gelen nispeten olumlu haberler küresel ekonomide güvenin tekrar sağlanabileceğine işaret ediyor. Çin'de oluşan ve bankalararası faiz sisteminden kaynaklanan likidite sıkışması düzelme sinyalleri gösteriyor. Çin Merkez Bankası'ndan bu hafta gelen sinyaller yetkililerin ekonomide sistemsel risklerin ortaya çıkmasına izin vermeyeceklerine işaret ediyor. ABD'de her ne kadar ilk çeyrek büyüme rakamı bu hafta yapılan açıklamaya göre önceki tahmin olan yüzde 2.4'ten yüzde 1.8'e çekilse de yatırımcıların ve para politikasına yön veren kişilerin ileriye dönük rakamlara daha çok güvendiği göz önüne alınırsa çok da endişeye mahal olmadığını görüyoruz. Özellikle emlak piyasasında ve tüketici güven endekslerinde görülen artışlar oldukça önemli pozitif sinyaller. Avrupa hala teknik olarak resesyonda olmasına rağmen, gelen rakamlar yavaş yavaş ekonominin üzerindeki ölü toprağını atmaya başladığını gösteriyor. Almanya'da işsizlik rakamlarının düşüş eğiliminde olması ve genel olarak güvenin artması diğer olumlu gelişmeler."

"Siyasi riskler, petrol fiyatlarına yükselme baskısı yaratmasına yol açabilir"

Risklerin hala devam ettiğine ve özellikle Çin'in mali ve parasal politikaları kafalarda soru işaretleri yaratmaya devam ettiğine vurgu yapan Cenk Sidar, "Avrupa'da ise Yunanistan'da ve İtalya'da ortaya çıkabilecek siyasi krizler yakından takip edilmeli. Bunun yanı sıra yüksek borç sorunu yasayan Portekiz, İtalya, İrlanda, Yunanistan ve İspanya'nın mali durumlarının önemli bir düzelme kaydetmemesi olumsuz bir sinyal. Petrol fiyatları da yakından takip edilmeli. Özellikle Suriye krizinin büyümesi ve bölgeye, bilhassa yeni süper üretici olarak lanse edilen Irak'a yayılması, siyasi risklerin petrol fiyatlarına yükselme baskısı yaratmasına yol açabilir" değerlendirmelerinde bulundu. - İstanbul