Küresel Piyasalarda Berlusconi Etkisi Sınırlı Kaldı

Yurt içinde piyasalar açıklanan 3.çeyrek büyüme ve Ekim ayı sanayi üretimi verilerinin beklentilerin çok altında kalmasına rağmen pozitif görünümünü koruyarak bugünkü cari işlemler dengesi ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın Antalya'da bir...

Küresel Piyasalarda Berlusconi Etkisi Sınırlı Kaldı

Yurt içinde piyasalar açıklanan 3. çeyrek büyüme ve Ekim ayı sanayi üretimi verilerinin beklentilerin çok altında kalmasına rağmen pozitif görünümünü koruyarak bugünkü cari işlemler dengesi ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın Antalya'da bir konferansta yapacağı konuşmaya odaklandı.

Avrupa piyasalarında, Silvio Berlusconi'nin Başbakan Mario Monti'den desteğini çekerek yeniden aday olacağını açıklaması ile dün sabah saatlerinde görülen sert satışlar, İtalya dışında sınırlı kaldı ve kayıplar seans sonunda geri alındı.

Almanya'da DAX Endeski günü yüzde 0,17, Fransa'da CAC 40 Endeksi yüzde 0,18 yükselişle kapandı, İtalya'da FTSE MIB 30 Endeksi açılışın ardından bir ara 15.100 puana kadar geriledikten sonra gelen tepki alımlarına rağmen günü yüzde 2,20 kayıpla 15.354 puandan kapattı.

ABD'de ise "mali uçurum" sorunuyla ilgili henüz anlaşmaya varılamaması tedirginliği devam ettirirken, son açıklamaların anlaşmanın yakın olduğu beklentisini artırması ile endeksler sınırlı da olsa yükselişle kapandı. Dow Jones Endeksi günü yüzde 0,11 oranında yükselişle tamamladı, Nasdaq Endeksi de yüzde 0,30 oranında değer kazandı.

Yurt içinde ise açıklanan büyüme ve sanayi üretimi verilerinin beklentilerin çok altında kalmasına rağmen tahvil-bono piyasasında yatay bir seyir izlendi, İMKB 100 Endeksi holding ve enerji hisseleri öncülüğünde gün içi en yüksek ve kapanış rekorlarını kırmaya devam etti. Günü 76.734 puandan kapatan endeks gün içinde en yüksek 76.954 seviyesini gördü.

Bugüne gelindiğinde ise, analistler dün açıklanan verilerden sonra Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın bugün Antalya'da Para Politikaları konulu konferansta yapacağı konuşmanın önemini artırdığını ve bu konuşmanın özellikle tahvil-bono piyasasının yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor.

Yurt dışında da yarınki Fed faiz kararı öncesinde yapılacak açıklamaların takip edileceğini belirten analistler "mali uçurum" sorunu ile ilgili gelişmelerin küresel piyasaların ana gündem maddesi olmaya devam edeceğini kaydediyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler:

10.00 Türkiye, TCMB Ekim ayı cari işlemler dengesi

10.00 Türkiye, ithalat ve ihracat miktar endeksi

10.00 Türkiye, TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın konuşma yapması bekleniyor

12.00 Almanya, Aralık ayı ZEW endeksleri

13.00 OECD Ekim ayı işsizlik verileri

15.30 ABD, Ekim ayı dış ticaret dengesi

15.55 ABD, haftalık REDBOOK perakende satışlar

17.00 ABD, Ekim ayı toptan stoklar

Muhabir: Bekir Gürdamar

Yayıncı: Zekeriya Gülün - İSTANBUL

Kaynak: AA