"Küresel Kriz Türkiye'yi, ABD ve Avrupa'ya Göre Teğet Geçti"

27.08.2009 - Kar Şirketler Grubu Topluluk Başkanı Ömer Faruk Berksan, Küresel Krizin Türkiye'yi, ABD ve Avrupa'daki Yaptığı Hasara Nazaran Teğet Geçtiğini Söyledi.

27.08.2009 - Kar Şirketler Grubu Topluluk Başkanı Ömer Faruk Berksan, küresel krizin Türkiye'yi, ABD ve Avrupa'daki yaptığı hasara nazaran teğet geçtiğini söyledi.

Denizli Genç Tüccarlar ve İş Adamları Derneği (GETİAD) Çağlayan Catering'te iftar yemeği verdi. İftara Denizli Vali Vekili Mehmet Çapraz, Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Milletvekilleri Mithat Ekici, Mehmet Yüksel, Mehmet Salih Erdoğan, Vali Yardımcıları Halil İbrahim Ertekin, İl Genel Meclisi Başkanı Halil Pekdemir, Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Necdet Özer ve çok sayıda davetli katıldı.

İftar sonrası konuşan GETİAD Başkanı Ali Süt, dernek olarak kendilerine gelişmekte olan ülke pazarlarını hedef seçtiklerini ifade ederek, ''İş adamlarımızın yurt dışına açılması için çeşitli girişimlerde bulunuyoruz. Bu kapsamda, 7 Ekimde 'Kuzey Irak', 10 Kasım'da da Ürdün ve Bangladeş gezileri düzenleyeceğiz. Denizlili iş adamlarımızı bu ülkelere götürerek, iş bağlantıları yapmalarını sağlayacağız. Hedefimiz, gelişmekte olan ülkelerle iş bağlantılarını azami seviyede geliştirmektir. Daha önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte, Kenya ve Tanzanya gezilerine katılarak ciddi iş bağlantıları sağladık.'' dedi.

Kar Şirketler Grubu Topluluk Başkanı Berksan, ise iş adamlarına dünya piyasalarını sarsan ekonomik kriz hakkında bilgi verdi. Berksan, şimdiye kadar yaşanan krizlerin hep reel sektörde yaşandığını, dünyada ilk kez yaşanan finans krizinin daha sonra reel sektörü de vurduğunu ileri sürdü. Krizin ABD'deki bankaların morgeç ve kredi imkânlarını kolaylaştırması üzerine ev ve şirketlerin değerinin üzerine çıkmasıyla başladığını anlatan, Berksan, "ABD tüketim ekonomisiyle ayakta duruyor. Her tüketilen şeyin ekonomiyi canlandıracağı tezi üzerinde çalışıyordu. İnsanlar kazançlarının üstünde borçlandılar. Şirketlerin varlığı kadar borcuda oldu." diye konuştu.

Türkiye ihracatının 130 milyar dolardan 100 milyar dolar inmesinin ardından krizi hissettiğini ifade eden Berksan, "Ama bizim krizimiz ABD ve Avrupa ülkelerine göre kıyaslayınca teğet geçtiğini söyleyebiliriz." şeklinde konuştu.

Konuşmasında işadamlarına "Ya riske gireceksiniz ya büyümeden vaz geçeceksiniz." diyen Berksan, "Türkiye hızlı büyüyüp gelişen bir ülke. Kazandığınız karlarla büyüdüğünüz takdirde geri kalıyorsunuz. Kazandığınız paradan daha fazla büyümeniz gereklidir. Oda borçla oluyor. Ama bunun daha akıllısı birleşerek büyüyün. Veya şirketinizin örneğin yüzde 10 satarak oradan alınan paralarla büyüyün. Büyük olmanın yolu paylaşmaktan geçiyor. Borçlanmadan büyümenin yolu budur." ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmalarına ardından Denizli Vali Vekili Çapraz, GETİAD'ca hazırlanan plaketi Berksan'a takdim etti.

(CİHAN)

Kaynak: CHA