Küresel Isınma, Ayçiçeği Tarlalarını da Vurdu

Küresel Isınma, Ayçiçeği Tarlalarını da Vurdu

Son Yılların En Sıcak Temmuz Ayını Yaşayan Çorlu'da Kavurucu Sıcağın Yanı Sıra Uzun Süredir Yağış Olmaması Ayçiçeklerinin Kurumasına Neden Oluyor.

Küresel Isınma, Ayçiçeği Tarlalarını da Vurdu

Son yılların en sıcak Temmuz ayını yaşayan Çorlu'da kavurucu sıcağın yanı sıra uzun süredir yağış olmaması ayçiçeklerinin kurumasına neden oluyor.

Kurumaya başlayan ayçiçek tarlaları Çorlu çiftçisini kara kara düşündürüyor. Geçimini buğday ve ayçiçeğinden sağlayan çiftçiler uzun zamandır toprağa düşmeyen yağmur nedeniyle zor duruma düştü. Hava sıcaklığının 40 derecelerde seyrettiği Çorlu'da pek çok ayçiçeği tarlası kurudu, topraklar ise çatladı. Ayçiçeğinde büyük sıkıntı yaşadıklarını belirten ayçiçeği üreticileri, "Geçtiğimiz yıllarda dönüm başına 200 kiloya yakın ayçiçeği alıyorduk. Bu yıl ise yağış alamadığımız için ayçiçekleri kurudu. Ne

yapacağımızı şaşırdık. Tarlaları ekmek için bankadan kredi almıştık. Kendimize ait olan ayçiçeği tarlalarından dönüm başına 40 kilo bile verim almamız zor. Bu da masrafımızı bile karşılamaz. Devletten kuraklık yardımı bekliyoruz" dedi.

Küresel ısınmanın neden olduğu kuraklığın adeta bellerini büktüğünü belirten çiftçiler, "Buğdaydan ilkbahardaki yağışlarla verim alındı. Ancak ayçiçeği için bunu söylemek mümkün değil. Ayçiçeğine yağış gerekiyor. Uzun süredir yağış alamadığımız için ayçiçekleri kurudu. Şu an yağmur yağışı olsa bile verim alma şansımız çok düşük. Çünkü çoğu ayçiçeği tamamen kurudu. Çiftçilerin çoğu tarlalarını ekmek için bankalardan kredi aldı. Şimdi tarlaları ürün vermediği için çok zor durumdalar" diye konuştu.

(EŞ-ED-ÖK-Y)