"Küresel Güç Olmak Zorundayız"

"Küresel Güç Olmak Zorundayız"

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Dünyadaki Güç Dengelerinin Yeniden Kurulduğu Dönemde Türkiye'nin Geleceğe Emin Adımlarla Yürümesi Gerektiğini Belirterek, "Küresel Güç Olmak Zorundayız" Dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyadaki güç dengelerinin yeniden kurulduğu dönemde Türkiye'nin geleceğe emin adımlarla yürümesi gerektiğini belirterek, "Bunun için dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefinin konularak bölgesel aktör olmaktan sıyrılıp, küresel güç olmak zorundayız" dedi.


Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk Büyükelçilerinin katıldığı bir çalışma yemeği düzenledi. Çalışma yemeğinin açılışında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, özel sektörün Türkiye'yi ihracatıyla, yatırımıyla küresel ekonomiye entegre ettiğini belirterek Türk özel sektörünün ve sanayisinin bu coğrafyadaki en güçlü, dünyaya en fazla entegre olmuş bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Türk işadamlarının Doğu Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika başta olmak üzere toplamda 22 milyar doları bulan dış yatırımı olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu konuşmasına şöyle devam etti:


"Ancak unutmayalım ki Türkiye'nin ekonomik performansı özellikle son dönemde büyük gelişme gösterirken, rakibimiz olan yükselen piyasa ekonomileri de hızla ilerleme kaydetti. Dolayısıyla önümüzde güç dengelerinin yeniden kurulduğu bir dönem var. Bu küresel değişimin iyi okumak, fırsatları zamanında değerlendirmek ve risklere karşı hazırlıklı ve korunaklı olmak zorundayız. Dünyadaki güç dengeleri yeniden kurulurken ortak bir Türkiye vizyonu ile geleceğe emin adımlarla yürümeliyiz. Bunun için önümüze dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefi koyarak, bölgesel aktör olmaktan sıyrılıp, küresel bir güç olmak zorundayız"


Bern Büyükelçisi Alev Kılıç ise TOBB'un Filistin, Irak, Kuzey Kıbrıs'taki girişimlerinin önem taşıdığını söyledi. (ANKA)


(HLY/TT/ZG)