Küresel Genç Liderler Listesinde Üç Türk Var

Küresel Genç Liderler Listesinde Üç Türk Var

Dünya Ekonomik Forumu, İsviçre'nin başkenti Cenevre'de 2008'in küresel genç liderlerini seçtiğini açıkladı.

Küresel Genç Liderler Listesinde Üç Türk Var

Dünya Ekonomik Forumu, İsviçre'nin başkenti Cenevre'de 2008'in küresel genç liderlerini seçtiğini açıkladı. Dünyanın dört bir köşesinden her yıl 200 ile 300 arası genç liderin seçilerek hazırlandığı listede bu yıl 65 ülkeden 245 şirket yöneticisi, kamu görevlisi ve akademisyen yer aldı.

Tümü 40 yaşın altındaki liderlerin mesleklerindeki başarıları, topluma katkıları ve geleceğin dünyasını şekillendirmedeki potansiyelleri seçim esnasında göz önünde bulunduruldu. Listeye Doğu Asya'dan 64, Avrupa'dan 58, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan 12, Kuzey Amerika'dan 45, Güney Asya'dan 24, alt-Sahara Afrika'dan 21 ve Latin Amerika'dan 21 lider dahil edildi.

Küresel genç liderler listesinde Türkiye'den Kıraca Otomotiv Grubu başkan yardımcısı Ümit Kumcuoğlu, Fiba Kapital Holding A.Ş. yönetim kurulu üyesi Murat Özyeğin ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı CEO'su Ayla Göksel Göçer yer aldı.

Toplam 31 kişiden oluşan uluslararası bir komite yaklaşık 5 bin aday arasından seçim yaptı.

KÖRFEZ'İN GENÇ LİDERLERİ

Seçilen genç liderlerin ülkelerinde tanınmış kurum ve şirketlerde çalıştıkları da gözden kaçmadı. Birleşik Arap Emirlikleri'nden bu yıl beş kişi listeye girdi.

Genç liderlerin birisinin emlak, ikisinin yatırım ve finans şirketi, birisinin Dubai Finans Merkezi ve diğer liderin de yönetici aile mensubu olduğu açıklandı.Körfez ülkelerinden Suudi Arabistan'dan bir, Katar'dan bir ve Kuveyt'ten yine bir kişi genç liderler listesine girmeyi başardı.

1971'de vakıf olarak Cenevre'de kurulan Dünya Ekonomik Forumu, tarafsız ve kar amacı gütmeyen ve herhangi bir siyasi gruba bağlılığı olmayan kuruluş olarak tarif ediliyor.

Kaynak: CHA