Kurbanlıklar Mobil Ünitede Kesilecek

Kurbanlıklar Mobil Ünitede Kesilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü Kurban Bayramı için 150 adet mobil kurban kesim ünitesi tahsis etti.

Kurbanlıklar Mobil Ünitede Kesilecek
01.11.2011 17:24 | Son Güncelleme: 01.11.2011 17:24

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü Kurban Bayramı için 150 adet mobil kurban kesim ünitesi tahsis etti. Vatandaşlar aldıkları hayvanları burada kurulan kurban kesim ünitelerinde kestirebilecek.

İl Kurban Hizmetleri Komisyonu kararıyla 21 Ekim 2011'den itibaren İstanbul'a kurbanlık hayvan girişi başladı. İstanbul'a kurbanlık hayvan getirecek satıcıların, ilgili belediyeden aldıkları "İstanbul'a Kurban Hayvanı Giriş Belgesi'ni, şehre girişlerdeki kontrol noktalarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekiplerine ibraz etmeleri gerekiyor. Büyükşehir'den İstanbullulara Modern ve Donanımlı Kurban Satış ve Kesim yeri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafında kurban almak ve kurbanı kesmek için Alibeyköy Baraj yolu üzerine kurulan modern ve donanımlı kesim yeri İstanbulluların hizmetinde olacak.

Kurban satış ve kesim tesisleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 12 bin metrekare alan üzerinde kuruldu. Tesislerde ihtiyaç duyulabilecek her türlü sosyal donatıya sahip. Otopark, cafe, tuvalet, duşlar, ofisler İstanbullulara daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmek için tasarlandı. Oluşturulan kurban satış ve kesim yerinin önümüzdeki yıllarda diğer ilçelerde de yayılması planlanıyor.

Kurban Bayramı süresince 70 kasap, 200 yardımcı personel İstanbullulara hizmet verecek.

Kurban kesiminde kullanılmak üzere, İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü'nce 150 adet mobil kurban kesim ünitesi tahsis edildi. Bu mobil kesim ünitelerinde kesim tamamen hijyenik olarak gerçekleşebilmekte, Kesim sonrası oluşan atık ve artıklar bertaraf edilerek, çevre kirliliğine ve insan sağlığına zarar veremeyecek hale getirilebiliyor.

Kurban satış ve kesim yerlerinin denetimi için İ.B.B. Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü 5 ekip oluşturarak denetimlere başladı. Kurban alımı ve kesimi ile ilgili pratik bilgiler içeren kurban kitapçığından 5 bin adet dağıtıldı.

Kaynak: CHA

title