Kurbanlık hayvanlar, Kurbanlık Satış Merkezleri'nde yerlerini aldı
Haberler » Güncel » Haber

Kurbanlık hayvanlar, Kurbanlık Satış Merkezleri'nde yerlerini aldı

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurban satış yerlerinde hareketlilik arttı. Belediyelerin koyduğu 'bayrama 10 gün kalıncaya kadar hayvan getirmeme yasağı'nın kalkmasıyla birlikte kurban satış merkezleri kurbanlık hayvanlarla doldu.

Kurbanlık hayvanlar, Kurbanlık Satış Merkezleri'nde yerlerini aldı

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurban satış yerlerinde hareketlilik arttı. Belediyelerin koyduğu 'bayrama 10 gün kalıncaya kadar hayvan getirmeme yasağı'nın kalkmasıyla birlikte kurban satış merkezleri kurbanlık hayvanlarla doldu. Anadolu'nun çeşitli yerlerinden kurbanlık hayvan getiren satıcılar, akkıllarında bir fiyat belirlemiş olsalar da pazarda oluşacak fiyatları dikkate alacaklarını belirtti. Öte yandan, Kurbanlık Satış Merkezleri'nde kötü koşullarla karşılaşan satıcılar, belediyelere sitem etti. Satıcılar, "20 büyükbaş hayvanın sığacağı yer için 3 bin YTL alan belediye, yaptığı tuvalete kapı bile koymamış" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin aldığı karar doğrultusunda kurbanlık hayvanlar bayrama 10 gün kala Kurbanlık Satış Merkezleri'ne getirilmeye başlandı. Türkiye'in hemen hemen her yerinden İstanbul'a kurbanlık hayvan getiren satıcılar, heyecan ve tedirginliği bir arada yaşıyor. Getirdiği hayvanı istediği fiyattan satamama korkusu yaşayan vatandaşlar, geçen bayramda zarar yaptıklarını bu yıl fiyatların yüksek tutulaması gerektiğini belirtti. Tokat'tan 20 hayvan getiren Mehmet Demir, "Yer ücreti ile birlikte 6 bin YTL harcama yaptım. Bundan sonra yapacağım harcamalar da olacak. Geçen yıl zarar yaptık bu yıl aynı duruma düşmemek için fiyatların biraz yüksek tutulması gerekiyor. Her şeye zam geldi." dedi. Getirdikler hayvanlar için ayrı ayrı fiyatlar belirlediklerini kaydeden satıcılar, "Her şeye rağmen pazarda nasıl bir fiyat oluşacak buna bakacağız. Şu an kesin birşey söyleme mümkün değil ancak her hayvanın fiyatı belli" şeklinde konuştu.

İstanbul'a kurbanlık hayvan getiren satıcılar, Kurban Satış Merkezleri'ndeki kötü koşullardan şikayetçi. Bahçelievler Belediyesi'nin Kurbanlık Satış Merkezi olarak düzenlediği Çobançeşme kurbanlık alanına hayvanlarını getiren satıcılar, belediyeye isyan etti. Çamur deryası içinde hayvanlarını hazırlanan yerlere yerleştirdiklerini kaydeden satıcılar, "Küçük bir alan için bizlerden 3 bin YTL ücret aldılar. Ancak yollar çamur deryası. Su içinde yüzüyoruz. Burada kalan hayvan bakıcıları ve gelen müşteriler için yapılan tuvaletlerin kapısı bile yok. Biz bu şartlarda nasıl satış yapacağız?" şeklinde konuştu.

Bu arada, Bahçelievler Belediyesi yetkilileri, kurbanlık satış yerlerine kapıların takıldığını ancak kapıların başkaları tarafından sökülüp alındığını söyledi. Kurbanlıkların bulunduğu alanın daha önce asfaltlandığını belirten yetkililer, yoğun hayvan sevkiyatından dolayı kamyonların getirdiği çamuru alana taşıdığını ifade etti. Belediye yetkilileri, sorunun en kısa zamanda giderileceğini belirtti.

İstanbul'da ilçe belediyeleri tarafından belirlenen kurban satış yerlerinden bazıları şöyle;

Avcılar: Cihangir Mah. parseller, Firüzköy Mah.Colins Kot Fabrikası arkası

Bağcılar: a- Mahmutbey Mah. Soğuksu Caddesi altı mevkii,

b. Mahmutbey Mah. Küçük Halkalı Caddesi mevkii,

c. İnönü Mah. Dereyolu mevkii,

Belirlenen bu üç bölge haricinde, hiçbir yerde kurbanlık hayvan satışına müsaade edilmeyecektir.

Bahçelievler: Havaalanı Çobançeşme kavşağı ve Merter Efes Pilsen Fabrikası yanı

Bakırköy: Osmaniye Cumartesi Pazar Altı

Bayrampaşa: 5'i Bir Yerde Hizmet Tesisi: Kocatepe Mahallesi Mega Center üstü Bayrampaşa şehir parkı yanı

Beşiktaş: Beşiktaş Evlendirme Dairesi'nin karşısında sebze hali kurban kesimi için kullanılacak.

Beykoz: Yalıköy, Göksu, Anadoluhisarı

Beyoğlu: Kulaksız-Ok Spor Sahası, Piyale Paşa Bulvarı

Eyüp: Çoban Çeşme Baraj yolu mevki,

Fatih: Hatice Sultan Mahallesi (Edirnekapı Prof. Naci Şensoy Cad.)

Kadıköy: Kayışdağı Cad. ve Karslı Ahmet Caddesi'nin kesiştiği yerdeki boş arsa

Kayışdağı Cd. ve Karslı Ahmet Cad.'nin köşesinde eski tanzim yeri

Küçükbakkalköy Işıklar Eski Tanzim Satış Yeri alt tarafı

Dudullu Yolu Pıtırak Sk. Belediye Sağlık Alanı

İçerenköy Carrefour bahçesi

Küçükbakkalköy, 22 pafta-2939 ada-3 parsel Baytur İnş.A.Ş.'ye ait (çitle çevrili) arsa

Yenisahra Karaman Çiftlik yolu no:1 (Konteyner deposu içi)

Kâğıthane: Sadabad Cad. Göçmen Blokları yanı

Kartal: Karlıktepe Mah. Topçamlar Mevkii

Küçükçekmece: İnönü Mahallesi, TV5 binasının arka kısmı

Maltepe: Tugay Yolu Cevizli Mah.Park Maltepe Carfur Alış-veriş Merkezi

Pendik: Güllü Bahar Mahallesi Kar beton yanı

Sarıyer: Ferahevler Mahallesi. Toprak döküm alanı

Sultanbeyli: Mimar Sinan Mahallesi Basra Cad. Türk Hava Kurumu İlköğretim Okulu yanı

Zeytinburnu: Topkapı'da Koska Helva'nın yanında bulunan yaklaşık 7 bin metrekarelik boş alan kurban satış yeri olarak belirlendi. Burada satış yapmak üzere 80 çadır kurulacak. İlçede bulunan açık otopark alanları kesim yeri olarak belirlendi.

Ümraniye: Kazım Karabekir Mah. Elmalı Kent Blokları Karşısı. İlçede faaliyet gösteren 20 oto yıkama yerinde kurban kesimi yapılacak.

Üsküdar: Altunizade kurban satış ve kesim yeri