Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Haberler » Yerel » Haber

Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özgün Tiran - Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla kurbanlık hayvan seçiminde, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan hayvanların alınmaması uyarısında bulundu.

Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özgün Tiran - Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla kurbanlık hayvan seçiminde, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan hayvanların alınmaması uyarısında bulundu.

Kurban Bayramına bir ay kala besiciler kurbanlıklarını besiye çekerken, uzmanlar da kurbanlık seçimi, sağlık koşulları ve besicilerin uyması gereken kurallar konusunda uyarılarda bulunmaya başladı.

Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasta hayvanların sağlık açısından ve dinen kurban edilmelerinin uygun olmayacağını söyledi.

Kurbanlık satın alınırken, satıcılara 'Veteriner sağlık raporu' ve 'menşe şahadetnamesi' sorulmasını, küçük ve büyükbaş hayvanlarda mutlak surette kulak küpesi olması gerektiğini ifade eden Çebi, "Büyükbaş hayvanın kimlik kartı olmalı. Kurban kesecek kişiler fiziki olarak hayvanları kontrol etmeli. Halkımız çok zayıf, gebe olan, kılları karışık ve mat halde olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya ve gözde akıntısı bulunan kurbanlıklardan uzak durmalı. Yine insanı rahatsız edecek derecede kokan, ishali olan, öksürük, nefes darlığı, burun akıntısı olan hayvanlarda da hastalık riski büyüktür. Bu tür hayvanlar kurbanlık olarak tercih edilmemeli. Bakışları ve dış görünümü canlı olmayan kurbanlıklar alınmamalı" dedi.

-kesim uyarısı-

Kesim öncesi kurbanlıkların kasap veya vatandaşlarca strese sokacak kötü muamelelerden ve hareketlerden kesinlikle kaçınılması gerektiğini anımsatan Çebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kesim öncesi yemleme sonunda kesilmiş hayvanların kanları, bağırsaklarda oluşan emilme ile mikroorganizmaların hücumuna uğrayacak ve oradan ete geçerek kaliteyi olumsuz etkileyecek ve etin dayanıklılığı azalacaktır. Yorgun kesilen hayvanların kanının tamamen akıtılması mümkün olmayacak, etler dayanıksız olacak ve çabuk bozulacaktır. Yorgun kesilen hayvanların etleri normal bir olgunlaşma devresi geçiremezler. Mezbahaya yorgun getirilen hayvanların kışın en az 8 saat, yazın 12 saat dinlendirilmeleri gerekir. Kesimden önce hayvanlara yem verilmesi de et kalitesini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle kesimden en az 6 saat önce yem verilmesine son verilmeli."

-kurban etlerinin muhafazası-

Çebi, kurban etlerinin, kesim sıcaklığından oda ısısına düşmesi beklendikten sonra buzdolabına kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Kesim sıcaklığında olan etlerin hava alamayacak şekilde üst üste büyük parçalar halinde konulması halinde buzdolabı ısısının iç kısımlarını soğutmaya yetmeyeceğine dikkat çeken Çebi, şöyle devam etti:

"Hava almayan kısımların bozulmasına sebep olur. Kurbanlık etin dayanma süresi, kesim kalitesine ve parçaların büyüklüğüne göre değişmekle beraber normal buzdolabı koşullarında 5-6 gündür. Kıymada ise bu süre 3 gündür. Uzun süreli muhafazalarda ise etler derin dondurucuda eksi 18 derecede muhafaza edilmelidir. Kesim sonrası taze ette görülen ilk değişim ölüm sertliğidir. Kesimden sonra ortam sıcaklığına bağlı olarak 15 dakika içinde başlar ve bütün kaslar kasılarak eklemler bükülmez bir hal alır. Böyle etler gevrek değildir ve pişirildiklerinde lezzet vermezler. Etin bir dizi enzimatik reaksiyonlar geçirerek sertliğinin çözülmesi ve tüketicinin arzu ettiği gevreklik, arama ve lezzeti kazanması, olgunlaşma olarak ifade edilmektedir."

-kurbanlıklar görücüye hazırlanıyor-

Kurban Bayramına bir ay kala kurbanlıkların yünleri kırkılarak alıcılarının karşısına çıkarılmak üzere hazırlanıyor. Kırklareli'de birçok kurbanlık, besi çiftliğinde, kırkılarak alıcının karşısına tertemiz çıkacak.

Küçükbaş hayvan kırkımı yapan Hasan Dublacı kurban bayramına az bir süre kala işlerinin yoğunlaştığını bildirdi.

Kurbanlıkların tüylerini kırkılarak, daha sağlıklı ve temiz bir görünüme kavuştuklarını kaydeden Dublacı, bir küçükbaş hayvanı 3 TL'ye kırktıklarını sözlerine ekledi.

- KIRKLARELİ