"Kurban Edilecek Küçükbaş Hayvan 1 Yaşını, Büyükbaş İse 2 Yaşını Doldurmuş Olmalıdır"

"Kurban Edilecek Küçükbaş Hayvan 1 Yaşını, Büyükbaş İse 2 Yaşını Doldurmuş Olmalıdır"

Ordu Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, "Kurban edilecek küçükbaş hayvan 1 yaşını, büyükbaş ise 2 yaşını doldurmuş olmalıdır" dedi.

Ordu Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu, "Kurban edilecek küçükbaş hayvan 1, büyükbaş ise, 2 yaşını doldurmuş olmalıdır" dedi.

Kolukısaoğlu, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nın yaklaştığını vatandaşların kurbanlık hayvanları seçerken yaşı ile fiziki özelliklerine dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Kurbanlıkların dini kurallara göre bakılarak alınması gerektiğini vurgulayan Kolukısaoğlu, şöyle konuştu:

"Hayvanın kurban edilecek yaşta olması çok önemlidir. Küçükbaş hayvan 1, büyükbaş ise 2 yaşını doldurmuş olmalıdır. Kurbanlık hayvanların gözü, dişi, memesi, ayakları yarısı ya da daha fazlası zarar görmüş veya kuyruğu kökten kesilmiş, boynuzları kökten koparılmış, 4 memesinden ikisi körelmiş ise kurban olmaz. Kurban ibadetinde olmazsa olmaz kurban edilecek hayvanın boğazlanmasıdır. Bazı vatandaşlar taksitle kurban kesmek isteyebiliyor. Bunda dini olarak bir sorun yoktur. Ancak kurban kesmek yerine para yardımında bulunmak kurban ibadeti olarak sayılmaz. Kesim de çok önemli. Çocukların gözünün önünde kurban kesilmesi doğru değildir. Kasaplar da hayvanın gözünün önünde bıçağını bilememelidir."

Kolukısaoğlu, buluğ çağına ermiş, 80 gram altın alacak değerde parası olan her Müslümanın kurban kesmekle yükümlü olduğunu da sözlerine ekledi.

- ORDU