Kurban Bayramı'nda Sınır Ötesinden Kız İstediler
Haberler » Güncel » Haber

Kurban Bayramı'nda Sınır Ötesinden Kız İstediler

Ramazan Bayramı'nda Suriye'deki akrabalarını evlerinde ağırlayan Gaziantep ve Kilisliler, bu bayramda Suriye'deki yakınları ile bayramlaşmak üzere bu ülkeye geçtiler.

Kurban Bayramı'nda Sınır Ötesinden Kız İstediler

Ramazan Bayramı'nda Suriye'deki akrabalarını evlerinde ağırlayan Gaziantep ve Kilisliler, bu bayramda Suriye'deki yakınları ile bayramlaşmak üzere bu ülkeye geçtiler. Sınırın ötesine geçen her vatandaşın farklı bir hikayesi var. Kimi yıllardan beri görmediği ana babasını görmek için kimisi ise yeni bir yuva kurmak için Suriye'ye gidiyor.

Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçişler bu sabah satt 07.00'de başladı. Minibüslerle Kilis Otagarı'dan alınan vatandaşlar, sınır kapısına kadar ücretsiz taşınıyor. 2 gün 1 gece Suriye'de kalacak vatandaşlar, 2 gün sonra ülkelerine dönecek.

Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçen Özkan ailesinde ise farklı bir heyecan dikkat çekti. Daha önce 4 kez Suriye'den kız alan Özkan ailesi 5. gelini de istemek için Kurban Bayramı'nı bekledi. Sabahın ilk saatlerinde sınır kapısına giren Özkan ailesi, hem akrabaları ile bayramlaşacak hem de yeni bir yuvanın temellerini atacak.

GELİNLER SURİYE'DEN

Baba Hasan Özkan, daha önce diğer çocukları ve yeğenlerinin de Suriye'deki akrabalarının kızları ile evlendiğini söyledi. 5. gelini istemek için bayramı beklediklerini belirten Özkan, Halep'e giderek kız isteyeceklerini ifade etti. Suriye'de yaşayan amca oğlu Hacı Sabri Poyraz'ın torununu isteyeceklerini kaydeden Özkan, yabancılardan kız almadıklarının altını çizdi. Bundan dolayı da Suriye'deki akrabalarının kızını istemeye gittiklerini aktaran Özkan, "Diğer çocuklarıma ve yeğenlerime de Suriye'den kız aldım. Farklı bir ülkeden kız almak zor olmuyor. Bize kolay geliyor. Kızı isteyeceğiz ve hemen düğün yapacağız" dedi.

Torununu istemek için sınırı geçen Özkan ailesini Esseleme Sınır Kapısı'nda karşılayan Hacı Sabri Poyraz, daha önce de kızları ve torunlarını Türkiye'deki akrabalarına verdiğini hatırlattı. Türkiye'deki yakınlarına verdiği kızları ve torunlarının rahat olduğunu belirten Poyraz, torununu Türkiye'deki akrabalarına vermeyi düşündüğünü belirtti. Poyraz, "Daha önce verdiğim kızlarım ve torunlarımın keyfi yerinde bundan dolayı bizimde gönlümüz rahat" dedi. Halep'te ikamet eden Poyraz, 2 devlet arasındaki iyi ilişkilerden dolayı görüşmelerde zorluk çekmediklerine dikkat çekti. Poyraz, "Bayramlarda, görüşme fırsatı buluyoruz. Devlet bize yol açtı. Kızlarımızı veririz. Biz alırız, onlar verir. Bir ev gibi oluyoruz. Allah başımızdan Beşar ve Tayip Erdoğan'ı eksik etmesin. 2-3 tane kızımız var, hangisini isterler onu alacaklar" şeklinde konuştu.

Daha önce Suriyeli biri ile evlendirilen Levent Özkan ise, "Suriye'den evlendim, çok mutluyum. Akrabamın kızını aldım, Suriye'den kız almak önce zordu şimdi kolaylaştı. Ben memnunum, herkese Suriyeli kızlarla evlenmeyi tavsiye ederim" şeklinde konuştu.

"30 YIL ÖNCE SURİYE'DEN TÜRKİYE'YE GELİN GELDİ"

Avaş Yıldız da, 30 yıl önce Suriye'den Türkiye'ye gelin olarak gelen bir Suriyeli. Eşi ve çocukları ile Suriye'de yaşayan babası ve kardeşlerini görmeye giden Yıldız, ailesinin yanına senede bir kez gittiğini söyledi. Suriye'ye gidince hasret giderdiğini aktaran Yıldız, yurt dışında gelin olmanın çok zor olduğunu ve ilk yıllarında çok zorlandığını dile getirdi. Yıldız, yıllar sonra Türkiye'ye alıştığını kaydetti.

Sınır geçen Çelik ailesi ise, Halep Cezaevi'nde bulunan bir yakınları ile bayramlaşmak için Suriye'ye geçti. Zeynel Çelik, Halep Cezaevi'nde yatan kaynı Servet Aslan'ı ziyarete gittiklerini söyledi. Çelik, 11 seneden beri Halep Cezaevi'nde bulunduğunu ve her yıl bayramlaşmak için ziyaretine gittiklerini ifade etti. Ayşegül Çelik ise kardeşinin Türkiye'ye nakledilmesini istiyor. Çelik, "11 yıldan beri Halep'te, geri kalan cezasını burada çekmesini istiyoruz. Bunun için Suriye Konsolosğu vasıtasıyla girişimde bulunuldu, gelişmeyi bekliyoruz. Bakanlar ve Cumhurbaşkanı'ndan yardım istiyoruz" dedi.