Kurban Bayramı'na Doğru
Haberler » Yerel » Kurban Bayramı'na Doğru - Haberler

Kurban Bayramı'na Doğru

Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca, kurbanlık konusunda vatandaşların arzını karşılamada hiçbir sıkıntı olmadığını bildirdi.

Kurban Bayramı'na Doğru

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü , kurbanlık konusunda vatandaşların arzını karşılamada hiçbir sıkıntı olmadığını bildirdi.

Sarıkoca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öncesinde gerekli olan hazırlık çalışmalarını yaptıklarını belirterek, il genelinde küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıkların yeterli miktarda olduğunu, önceki yıla göre küçükbaş kurbanlık sayısında 4 bin, büyükbaşta da bin artış olduğunu söyledi.

Bölgedeki hayvan üreticilerinin ahırlarının dolu olduğunu ve besicilerin kurbana hazırlık yaptığını ifade eden Sarıkoca, "Gerek büyük başta gerek küçükbaşta herkesin kurbana yönelik ciddi bir hazırlığı var. Bölgedeki kurbanlık sayısı olarak hiç bir sıkıntı görünmüyor. Hatta geçen yıla göre bir miktar artış var" dedi.

Trakya'nın ari bölge olmasından dolayı kurbanlık hayvan geçişlerinde daha önceki yıllarda uygulanan kuralların bu yılda geçerli olduğunu aktaran Sarıkoca, şunları kaydetti:

"Bilindiği gibi Anadolu'dan Trakya'ya kurbanlık hayvan geçişi yasak. Hayvan hastalıklarına karşı aşılama çalışmaları titizlikle yapılmakta ve bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Kurban Bayramı öncesi bütün üreticiler hayvanlarını kurban için hazırladıklarından dolayı piyasada doğal olarak bir daralma yaşanmaktadır.

Sarıkoca, piyasada yaşanan bu daralmanın fiyatlarda dalgalanmaya yol açtığını, ancak bu durumun uzun sürmeyeceğini kaydetti.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler