Kurban Bayramı Ne Zaman? Bayram Tatili Kaç Gün Olacak?

Kurban Bayramı Ne Zaman? Bayram Tatili Kaç Gün Olacak?

Kurban Bayramına sayılı günler kala vatandaşlar hem kurban kesmek hem de tatil yapmak için plan yapıyor. Kurban Bayramı ne zaman olacak ve kaç gün sürecek? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte Kurban Bayramı hakkında merak edilenler...

Tatilcilere güzel haber geldi. Çalışanlar Kurban Bayramı tatilinde muhtemelen 9 gün izin yapacak. Kurban Bayramı bu sene 21 Ağustos Salı günü başlayacak ve 24 Ağustos Cuma günü sona erecek. Marmaris ilçesindeki turizmciler, dönemin yoğun geçeceğine dikkat çekti ve vatandaşların açıkta kalmaması için belgeli acentelerden rezervasyon yaptırmaları gerektiği konusunda uyardı.

ERKEN REZERVASYON ÇAĞRISI

Marmaris ve çevresindeki 3 yıldız ve üzeri nitelikli konaklama tesislerin yüzde 95'lik doluluk oranına sahip olduğunu belirten turizmciler, belgeli acentelerle erken rezervasyon yapılması konusunda bayram tatilcilerini uyardı.

Bayram tatili rezervasyonları için acele edilmesini öneren Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı, "Marmaris'in 72 bin yatak kapasitesi mevcut. 3 yıldız ve üzeri her şey dahil sistemi çalışan nitelikli dediğimiz otellerin yatak kapasitesi 52 bin civarında. Haziran, temmuz ve ağustos ayları yüksek turizm sezonu denilen dönemler. Temmuz itibariyle oteller yüzde 95 dolu. Doluluk Avrupalı, Orta Doğulu, gurbetçi ve Rus turistlerden oluşmakta. Kurban Bayramı için vatandaşlarımızın kalan nitelikli yüzde 5 yatak kapasitesinde açıkta kalmaması için acele etmesi gerekiyor. Turizm Bakanlığı belgeli, daha rahat, ailesiyle istediği tatili yapabileceği otelleri tercih edecek olanlar erken ve belgeli acentelerle rezervasyon yaptırmalı. 20 Ağustos Arife ile 24 Ağustos arası Kurban Bayramı. Geçen yıllarda olduğu gibi 9 veya 10 günlük tatil bekliyoruz. Tesislerimizde tüm planlamalar 9 ve 10 günlük olarak yapıldı" dedi.

'DOLANDIRILMAYIN'

Tatilcilerin dolandırılmaması için uyarıda bulunan Kırlı, "Fishing olarak adlandırılan oltalama denilen dolandırma yönetimi mevcut. Özellikle bayram tatilleri öncesi 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerin web sayfaları dolandırıcılar tarafından kopyalanıyor. Verilen hesaplara para yatırılıyor. Vatandaş, oteli arayıp rezervasyonunun onayını almayınca dolandırıldığını tatile geldiğinde anlıyor. Bu tür dolandırılmaların önüne geçmek için belgeli turizm acenteleri ile rezervasyon yaptırarak otel yetkililerinden teyit almalılar. Nitelikli ucuz otel reklamlarına kanmayın, mutlaka araştırmasını yapın" dedi.