Kurbağalıdere'deki Kuş Ölümleri

Kurbağalıdere'deki Kuş Ölümleri

Ümraniye'de Bulunan Kurbağalı Dere'deki Kuş Ölümleriyle İlgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Yapılan Açıklamada, Suyun "Siyanür" İçerdiğinin Tespit Edildiği Belirtildi.

Kurbağalıdere'deki Kuş Ölümleri

Ümraniye'de bulunan Kurbağalı Dere'deki kuş ölümleriyle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, suyun "siyanür" içerdiğinin tespit edildiği belirtildi.

Yeni Çamlıca Mahallesi İmar İskan Blokları mevkiinde bulunan Kurbağalı Dere'de yaşanan kuş ölümlerinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, derenin yağışsız havalarda kuru olan bir dere olduğu, suyun geldiği yeri tespit için yapılan çalışmada TEM otoyolu kenarında bulunan bir menfezden zehirli atıkların vidanjörle boşaltıldığının tespit edildiği belirtildi. Dereye akan suyun laboratuvarlarda incelemeden geçirildiği belirtilen açıklamada, suyun "siyanür" içerdiğinin

tespit edildiği kaydedildi. Bölgede bulunan kaplama faaliyeti gösteren ve imalatta siyanür kullanan imalatçıların Atıksu Arıtma Tesisi'nin bulunduğu ifade edilen açıklamada, "Ancak bu imalatçıların da dereye zaman zaman atık bırakmaları hususu incelenmektedir. İSKİ tarafından imalathanelerin arıtma çıkış suları takip edilmektedir. Ayrıca son dönemde denetimsiz kaçak üretim yapan imalathanenin olup olmadığı da araştırılmaktadır" denildi.

(İST-EY-ÖZ-Y)