Kurbağalı Dere'de Siyanür

Kurbağalı Dere'de Siyanür

Kurbağalı Dere'deki Kuş Ölümlerine İlişkin Olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Yapılan Açıklamada, "Laboratuvar Analiz Sonuçları, Dereye Akan Suyun Siyanür İçerdiğini Göstermektedir" Denildi.

Kurbağalı Dere'de Siyanür

Kurbağalı Dere'deki kuş ölümlerine ilişkin olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Laboratuvar analiz sonuçları, dereye akan suyun siyanür içerdiğini göstermektedir" denildi.

AKurbağalı Dere'nin, yağmur sularını taşıyan ve yağışsız havalarda kuru bir dere olduğu kaydedilen açıklamada, yapılan tespitte bir miktar suyun dereye aktığının görüldüğü ve alınan numunenin İSKİ laboratuvarlarında tahlil edildiği bildirildi.

Açıklamada, suyun geldiği yeri belirlemek için hat üzerinde araştırma yapıldığı belirtilerek, TEM Otoyolu kenarında bulunan bir menfezden zehirli atıkların vidanjörle boşaltıldığının tespit edildiği kaydedildi.

Çevreden alınan bilgilere göre, zaman zaman vidanjörlerin bu menfeze gelerek yasa dışı olarak atıklarını boşalttıklarının anlaşıldığı ve bu durumun incelenmekte olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Laboratuvar analiz sonuçları, dereye akan suyun siyanür içerdiğini göstermektedir. Bölgede 'kaplama' faaliyeti gösteren ve imalatta siyanür kullanan imalatçıların atık su arıtma tesisi bulunmaktadır. Ancak bu imalatçıların dereye zaman zaman atık bırakmaları hususu da incelenmektedir. Bu imalathanelerin arıtma çıkış suları İSKİ tarafından takip edilmektedir. Çevrede yapılan denetimlerde bölgede son dönemde denetimsiz kaçak üretim yapan imalathanenin olup olmadığı da araştırılmaktadır."

Kaynak: AA