Kura Çekimi İstanbul'da Yapıldı

Kura Çekimi İstanbul'da Yapıldı

TEB BNP Paribas WTA Championships Uluslararası Kadınlar Tenis Turnuvası'nın kura çekimi, Çırağan Sarayı'nda düzenlendi.

Kura Çekimi İstanbul'da Yapıldı

Azarenka, WILLIAMS, KERBER, Lİ NA, KIRMIZI GRUP'TA, SHARAPOVA, RADWANSKA, KVİTOVA VE ERRANİ İSE BEYAZ GRUP'TA YER ALDI

İstanbul'da 23-28 Ekim tarihlerinde bu yıl ikinci kez gerçekleştirilecek TEB BNP Paribas WTA Championships Uluslararası Kadınlar Tenis Turnuvası'nın kura çekimi, Çırağan Sarayı'nda düzenlendi.

Kadın tenisinde teklerde dünyanın en iyi 8 oyuncusu ile çiftlerde dünyanın en iyi 4 takımının yarışacağı şampiyonanın kura çekimine Spor Genel

Müdürü Mehmet Baykan, WTA Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Stacey Allaster, Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) Başkanı Ayda Uluç, PTT Genel Müdürü ve TTF Yönetim Kurulu Üyesi Osman Tural, WTA yetkilileri ve organizasyonda mücadele edecek tenisçiler katıldı.

Spor Genel Müdürü Baykan, kura çekiminde yaptığı konuşmada, "önemli ve prestijli" turnuvanın 3 yıl Türkiye'de gerçekleştirilmesi konusunda büyük çaba sarf eden TTF Başkanı Ayda Uluç ve tüm tenis ailesine teşekkür ederek, "Kısa bir süre sonra, Tenis Federasyonumuz genel kurulunu yapacak. Ben biliyorum ki Sayın Başkan Ayda Uluç, federasyon başkanlığı görevini Osman Tural'a bırakacaklar. Bir kez daha Türk tenisine hizmetlerinden dolayı Uluç'a teşekkür ediyorum" dedi.

Son 10 yılda Türkiye'nin birçok uluslararası organizasyonu gerçekleştirdiğini kaydeden Baykan, "Dünya Bisiklet Federasyonu'nu Dünya Bisiklet Şampiyonası'nı, İspanya'nın içinde bulunduğu ekonomik krizden dolayı gerçekleştiremeyecek olması nedeniyle Türkiye'nin bu turnuvaya ev sahipliği yapıp yapmayacağını sordu. Türkiye'nin ekonomik ve siyasal anlamda yakaladığı istikrar ve geldiği nokta, bu tür sportif organizasyonların aranılan ülkesi haline gelmesinde en önemli etken oldu" diye konuştu.

Konuşmasına Türkçe "İyi akşamlar Türkiye" diye başlayan Stacey Allaster ise dünyanın en iyi 8 kadın tenisçisiyle İstanbul'un neden 2020 olimpiyatlarına aday olduğunu göstermek için hazır olduklarını belirterek, "2011 yılı ısınma yılıydı, 1. setti. 2012'de 2. seti oynuyoruz. Her hafta bu sporcular, bize şaşırtıcı anlar yaşatıyorlar" dedi.

Ayda Uluç da geçen yıl dünyada en çok izlenen turnuva olarak yakaladıkları başarıyı bu yıl daha yükseklere taşıyacaklarına inandıklarını kaydederek, "Sayın Başbakanımıza, Sayın Bakanımız Suat Kılıç'a ve Genel Müdürümüze bu organizasyonu ülkemizde gerçekleştirmek üzere verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Devletin büyük desteğiyle, bu organizasyon Türkiye'ye geldi" ifadelerini kullandı.

Turnuva direktörü Marcus Guenthard, konuşmasını Türkçe yaptı. İstanbul'un kültürü, tarihi, modernliğiyle inanılmaz güzel bir şehir olduğunu vurgulayan Guenthard, "2011'de Sinan Erdem'den tüm dünyaya yapılan televizyon yayınları mükemmel bir tenisin yanı sıra dolu bir salonu, çok yürekli ve bir o kadar da disiplinli seyirciyi dünyaya aktardı. WTA'nın en iyi turnuvasıydı. Turnuva direktörü olarak burada olduğum için çok gururluyum" diye konuştu.

Dünya sıralamasında 1 numarada yer alan Belaruslu Victoria Azarenka, bu yıl bütün hayallerinin gerçek olduğunu belirterek, "Burada olmaktan çok mutluyum. Geçen yıl da burası çok güzeldi" dedi.

Rus Maria Sharapova ise sezon başladığında buraya gelmeyi çok istediğini, önünde güzel anların olacağına inandığını söyledi.

ABD'li Serena Williams çok güzel bir yaz geçirdiğini vurgulayarak, "Çok çalıştım. Herkes buraya gelmek için elinden geleni yaptı. Ben de elimden geleni yaptım. Müthiş bir sezon geçirdim" ifadelerini kullandı.

Polonyalı Agnieszka Radwanska, Alman Angelique Kerber, Çek Petra Kvitova, İtalyan Sara Errani ve Çinli Li Na da bu turnuvada olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirttiler.

Kura çekimine, olası sakatlık halinde organizasyonda yer alacak yedek oyuncu Fransız Marion Bartoli de katıldı.

Konuşmaların ardından kura çekimine geçilirken, dünyanın 1 numarası Victoria Azarenka ile 2 numarası Maria Sharapova seribaşı olarak kuraya katıldı.

Kura çekiminde, 8 sporcu 4'erli iki grupta yer alırken, grup renkleri geçen yıl olduğu gibi Türk bayrağını sembolize etti.

Kura çekimi sonunda, Victoria Azarenka, Serena Williams, Angelique Kerber, Li Na, Kırmızı Grup'ta, Maria Sharapova, Agnieszka Radwanska, Petra Kvitova, Sara Errani, Beyaz Grupta yer aldı.

Kura çekiminin ardından, tüm tenisçiler, birlikte basın mensuplarına poz verdi. Daha sonra tenisçiler ve katılımcılar, balo salonunda yapılan kokteyle geçtiler.