Kumuçakos: "Her Aday Ülke Şartları Yerine Getirmeli"

Kumuçakos: "Her Aday Ülke Şartları Yerine Getirmeli"

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgo Kumuçakos, Her Aday Ülkenin AB Sürecindeki Gelişmelerin Normal Olması İçin, AB'nin Koyduğu Şart ve Önkoşulları Yerine Getirmesi Gerektiğini" Söyledi.

Kumuçakos:

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yorgo Kumuçakos, her aday ülkenin AB sürecindeki gelişmelerin normal olması için, AB'nin koyduğu şart ve önkoşulları yerine getirmesi gerektiğini" söyledi.

Kumuçakos, gazetecilerin soruları üzerine, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan'ın, bugün Atina'nın Türkiye'nin AB sürecine ilişkin değerlendirmelerini yorumlayan açıklamasına değindi.

"Bu tür ifade tarzlı ve içerikli yanıtlarla öğütler, ister AB yetkilileri isterse üye ülkelere yönelik olsun, gerçeği değiştirmez" diyen Kumuçakos, "Her aday ülke, AB'ye giriş sürecinin normal şekilde gelişmesi için, AB'nin koyduğu şart ve önkoşulları yerine getirmelidir" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Atina Büyükelçiliğine ait bir aracın dün kundaklanması olayına da değinen Kumuçakos, Atina'nın saldırıyı şiddetle kınadığını, yetkili makamların konuyu incelediklerini söyledi.

Kumuçakos, Yunanistan'da görevli diplomatların ve diplomatik misyon çalışanlarının güvenliğinin, Yunan hükümeti tarafından istikrarlı ve itinalı şekilde korunduğunu da kaydetti.

Tan, Kumuçakos'un, Türkiye'nin AB süreciyle ilgili olarak, "rayları takip eden bir Türkiye'nin yoldan çıkmayacağına" ilişkin açıklamasının hatırlatılması üzerine, Yunan sözcünün "birtakım uzmanlık içeren sözler" söylediğini ifade etmişti.

Tan, "Ben bunları hayretle karşılıyorum. Çünkü Yunanistan'ın uzmanlığı tren değil, uçak kazalarıdır. Bunlarla ilgilenmelerini tavsiye ederim." demişti.

Kaynak: AA