Kululu Haberleri

Kululu haber, Kululu son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Kululu - 23.01.2014
İsveç Parlamentosunda İlginç "Kulu" Tartışması
Tartışmalar üzerine söz alan Sağ Libreal Parti Grup Başkan Vekili ve Maliye Komisyon Başkanı Anna Kinberg Batra, Kulu'nun İsveç'inde bir şehri kabul ediklerini belirterek, İsveç'te 50 bine yakın Kululu'nun yaşadığını ve büyük bir bölümünün çifte vatandaşlığı bulunduğunu kaydetti.
Kululu - 09.10.2013
THY, Kulu İsmi Verilen Uçağın Tanıtımını Yaptı
THY Stockholm Müdürlüğü, Kulu ismi verilen uçağın tanıtımını, İsveç'te yaşayan Kululu vatandaşlarla yaptı
Kululu - 21.08.2013
Merdivenlerden Düşen Şahıs Ağır Yaralandı
Edinilen bilgilere göre, Akkışla Kululu Kasabasında meydana gelen olayda, merdivenlerden indiği sırada dengesini kaybeden Ö.
Kululu - 12.08.2013
İçişleri Bakanlığı'ndan Belediyelere Denetim
İçişleri Bakanlığından Büyükşehir'e katılım öncesi ilçe ve Belde Belediyelerinin son denetimleri yapılmaya başlandı.
Kululu - 22.07.2013
Akkışlalılar İftarda Buluştu
Akkışla ve Civarı Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Bozkurt, iftara katılan Akkışla Kaymakamı Muhlis Arslan, Belediye Başkanı Azmi Kazım Sonkur, Gömürgen Belediye Başkanı Selahattin Baydan, Kululu Belediye Başkanı Ömer Temizer ve Koyunabdal Belediye Başkanı İsmail Akar'a ve meclis üyelerine, AK Parti, CHP ve MHP ilçe yöneticilerine, protokol üyelerine ve hemşehrilerine teşekkür etti.
Kululu - 27.06.2013
Kulu'da 4. Dayanışma Gecesi
Bu durum karşısında Kululu gurbetçilerden ve iş adamlarından daha fazla destek olmalarını beklediklerini ifade eden Demirok, yardımlaşma geleneğini daha sağlam temellere oturtmak için bu tür geceleri düzenlediklerini belirtti.
Kululu - 24.05.2013
İsveç Türk Kadınları Federasyonu Üyesi'nden Kulu'ya Ziyaret
İsveç'te yaşayan aynı zamanda Kululu olan Vijdan Vural, Kulu Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ganber Demirok'tan, dernek faaliyetleri hakkında bilgi aldı.
Kululu - 19.05.2013
Kululu Gurbetçiler Gençlerin Eğitimi İçin İsveç'te Vakıf Kurdu
Kuzey Avrupa ülkelerinden İsveç'te bir araya gelen Kululu gurbetçiler, gurbetçi gençlerin eğitimine destek vermek için vakıf kurdu.
Kululu - 13.05.2013
Kululu Gurbetçilerin Tatil Dönemi Başladı
Konya'nın Kulu ilçesinden, çeşitli ülkelere çalışmak için giden gurbetçilerin tatil dönemi başladı.
Kululu - 13.05.2013
Kululu Gurbetçiler Memleketlerine 'Kulu' ile Uçacak
Konya'nın Kulu ilçesinden Kuzey Avrupa ülkelerinden İsveç'e göç eden Kululu gurbetçiler memleketlerine artık Türk Hava Yolları'nın (THY) bağlı Kulu isimli uçağıyla uçacak.
Kululu - 13.05.2013
Kulu'da Anneler Günü Etkinliği
Kulular Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Anneler Günü etkinliği kapsamında, Kululu annelere Beyşehir gezisi düzenledi.
Kululu - 06.05.2013
Mantar Toplamadan Dönerken Kaza Yaptı
Kayseri'nin Akkışla ilçesine bağlı Kululu kasabasında bir kişi, mantar toplamak için gittiği yayladan dönerken motosikleti ile kaza yaptı.
Kululu - 14.04.2013
Kululu Gurbetçiler İsveç'te Sorunlarını Dile Getirdi
Mustafa Kabakçı, Avrupa Türk Demokratlar Birliği İsveç Şubesi'nin daveti üzerine, başkent Stockholm'de gurbetçilerle bir araya geldi.
Kululu - 01.04.2013
Kulu 9. Sabantoy Şenlikleri'ne Hazırlanıyor
Konya Nogay Türkleri Dernek Başkanı Abdurrahman Berkcan, Geneleksel Nogay Türkleri 9'uncu Sabantoyu şenliklerinin 26 Mayıs 2013 tarihinde Kırkkuyu köyünde düzenleneceğini belirti. Toplantıyla birlikte şölende yapılacak faaliyetlerin karara bağlandığını aktaran Berkcan, "Şenliklere, Rusya Federasyonu'ndan Dağıstan'dan, Kafkasya'dan, Karaçay'dan, Çerkezya'dan, Astragan'dan, Kırım'dan davetlilerin ve 30'un üzerinde Nogay Türkünün misafir olarak katılacak. Şenlikte Mehteran Bölüğü de bir gösteri yapacak. Şenliklere, Kazakistanlı sanatçı Aslanbek Sultanbekov ile Türkiye'den sürpriz sanatçılar da katılacak. Nogay Türkleri Sabantoyu'na tüm Kululu vatandaşlar davetlidir.
Kululu - 26.03.2013
"Kulu", THY Uçağına İsim Olmak İçin Harekete Geçti
Başta İsveç'te 40 bin olmak üzere dünyanın dört bir yanında yaşayan 65 bin Kululu, THY'nın uçaklarından birine "Kulu" ismi verilmesi için kampanya başlattı.
Kululu - 18.03.2013
Ankara'da Bulunan Kululu Hukukçular Bir Araya Geldi
Merkezi Ankara'da bulunan Kulu Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen organizasyonla, Ankara'da görev yapan Kululu hukukçular bir araya geldi.
Kululu - 15.03.2013
Kulu İlçe Milli Eğitim Müdürü Altuntaş'tan Veda Yemeği
Çocuklarının Kulu'da doğup büyüdüğünü ifade eden Altuntaş, "Her ne kadar buradan ayrılıyorsam da ben hala Kululu'yum.
Kululu - 13.03.2013
Bildt ve Davutoğlu Onuruna Yemek Verdi
Türk girişimci Mustafa Özge'ye ait Platini Eestoran'da gerçekleşen yemeğe TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Sezgin, MHP Antalya milletvekili Doç. Doktor Mehmet Günal, İsveç Yeşiller Partisi Milletvekili Mehmet Kaplan, Ak Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu sivil toplum örgüt temsilcileri ve Kululu vatandaşlar katıldı.
Kululu - 11.03.2013
Cumhurbaşkanı Gül, İsveç'te
-"Çok iyi entegre olan bir toplumumuz var"- Türkiye'nin Stockholm Büyükelçisi Zergün Korutürk de Türkiye'den İsveç'e ilk büyük grubun 1965'te geldiğini ifade ederek, 2015'te göçün 50. yılının kutlanacağını belirtti. İsveç'te yaşayan 115 bine yakın Türk vatandaşından 40 bininin Kululu olduğuna işaret eden Korutürk, "O nedenledir ki Kulu Belediye Başkanımızı Kulu'dan sonra en çok burada görüyoruz" ifadesini kullandı.
Kululu - 04.02.2013
Akkışla'da İntihara Teşebbüs
Edinilen bilgiye göre Kululu kasabasında meydana gelen olayda İ.
Kululu - 26.12.2012
Gurbetçiler İsveç'e Göçün 50. Yılı İçin Buluştu
Konya'nın Kulu ilçesinden İsveç'e göçün 50. yılı yaklaşırken, İsveç'te yaşayan 40 bin Kululu gurbetçi bir araya gelmeye başladı.
Kululu - 04.12.2012
Kulu Kültür ve Dayanışma Derneği'nden Ziyaret
Merkezi Ankara'da bulunan Kulu Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu başkanı Abdulkadir Özdemir ve dernek üyeleri Süleyman Tütüncü, İshak Poyraz ve Ali Kondur'dan oluşan heyet, MÜSİAD İl Başkanı Aslan Korkmaz, Kozanlılar Derneği Başkanı Bilal Demirel ve Kululular Derneği Başkanı Mehmet Pastutmaz'ı ziyaret etti.
Kululu - 14.11.2012
Büyükşehir Belediye Kanunu Tasarısı'nın Yasalaşması
Kayseri'de kapanarak mahalleye dönüştürülecek Belde Belediyeler şunlar: "Akkışla: Gömürgen ve Kululu.
Kululu - 22.10.2012
CHP Referandum Sonuçlarını Açıkladı
Atila, CHP olarak belde belediyelerinin kapatılmamasını istemelerinin gerekçesini ise şu şekilde açıkladı: "Demokratik teamüllerin ilk ayağı muhtarlıklar, beldeler ve belediyelerdir. Yani halkın muhatap bulabileceği ilk yerlerdir. Yani büyükşehirler gibi değildir, örneğin adamın su borusu patlasa belediyeden muhatap bulabilir, ama yarın hepimiz göreceğiz beldede yaşayan insanlar il merkezlerine gelmek orunda kalacak. Halkın direk seçtiği insanların o insanlara sormadan yaşadıkları yerlerdeki belediyeleri kapatmak demokrasiye ne kadar sığar, sizlerin taksirine bırakıyorum. Ayrıca o beldelerde yaşayan halkımızın giderleri 2-*3 kat artacaktır. Ödediği su, elektrik parası artacak, beldede yaşayan halkın cebinden daha fazla vergi çıkacak. Orada yaşayan insanların taleplerini görmezden gelerek, hareket etmektedir hükümet ve biz buna karşıyız." Referandum sonuçları şu şekilde: BELDELER KULANILAN OY EVET HAYIR BOŞ MELİKGAZİ-Ağırnas 531 24 507 KOCASİNAN- Düver 345 3 342 KOCASİNAN- Himmetdede 228 14 214 KOCASİNAN-Amarat 240 11 228 1 KOCASİNAN-Yemliha 1082 52 1025 5 AKKIŞLA-Kululu 357 2 354 1 BÜNYAN-Akmescit 782 34 743 5 BÜNYAN-B.
Kululu - 20.10.2012
Konya'nın Kulu İlçesi Bilim Adamları Tarafından Sempozyumda Tartışıldı
Yrd. Doç. Dr. Sinan Gönen, Selçuk Üniversitesi bünyesinde kurulan Türk Halk Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin yaptığı çalışmalar konusunda bilgi verirken, bu merkezde Kulu ile ilgili yapılan çalışmaları anlattı. Kululu öğrenciler tarafından yöreyle ilgili derlenen ve uygulama merkezine teslim edilen Gurbet türküleri, Bayram gelenekleri, Maniler, Bilmeceler, Ocakbaşı sohbetleri başlıklı çalışmalardan söz edildi.
Kululu - 17.10.2012
Kulu'dan Avrupa'ya Olan Göç Sempozyumda Konuşulacak
Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız, tarih boyunca Kulu'nun kaderinin göçlerle şekillendiğini söyledi. Değişik zamanlarda gerçekleşen göçlerle Kürt aşiretlerinin ve Tatarların Kulu'yu yurt edindiğine değinen Yıldız, Kulu'nun 20. yüzyılın ikinci yarısında bir başka göç dalgasıyla karşı karşıya kaldığını ifade etti. Başkan Yıldız, "Bu defa Avrupa'ya özellikle de İskandinav ülkelerine İsveç, Norveç ve Danimarka'ya işçi göçü yaşandı. Bu işçi göçleri sayesinde bugün önemli sayıda Kululu bir nüfus özellikle İsveç'te yaşıyor.
Kululu - 08.10.2012
Kulu'da Öğrenciler İçin Mantı Şöleni
Konya'nın Kulu ilçesinde yurdun çeşitli yerlerinde üniversite okuyan Kululu öğrencilere destek amacıyla mantı şöleni düzenlendi.
Kululu - 05.10.2012
Kulu'da Anasınıfı Öğrencilerine Yardım
Kulu Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, ilçede bulunan Mevlana, Fatih, Atatürk, Yavuz Selim ve İmam Hatip Okulları'ndaki anasınıfı öğrencilerine kırtasiye ve oyuncak yardımında bulundu. Hayırsever Kululu vatandaşların katkıları doğrultusunda öğrencilere yardım etmeye çalıştıklarını ifade eden Dernek Başkanı Ganber Demirok, kırtasiye malzemelerinin ve oyuncakların okuldaki öğretmenlere gönderildiğini kaydetti.
Kululu - 17.09.2012
Kayseri'de Asayiş
Edinilen bilgiye göre, H.G'nin Akin Mahallesi'ndeki evinin bahçesinde 197 kök, S.K'nin Kululu beldesindeki evinin bahçesinde de 14 kök dişi Hint keneviri ele geçirildi.
Kululu - 25.08.2012
Kulu Esnafı, Sıkıntılı Günler Geçiriyor
Konya'nın Kululu gurbetçileri her yıl yaz aylarında tatillerini geçirdikleri sırada ilçeye yaptıkları ekonomik katkı ile rahat bir nefes aldı.
Kululu - 30.07.2012
Kulu'daki Olof Palme Parkı'nın Hastaneye Devredilmesine Tepki
Olof Palme Parkı önündeki basın açıklamasına CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, CHP Konya İl Başkanı Cumhur Koyuncu, parti yöneticileri ve üyeleri, eski İsveç Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı A. Haydar Akan, Kulu Ziraat Odası Başkanı İsmet Erdoğan, Olof Palme Parkı gönüllüleri ve vatandaşlar katıldı. CHP İsveç adına bir konuşma yapan Nazmiye Halvaşi, "Bugün Kulu Belediyesi'nin Kulu halkına rağmen, bütün dünyada barışı simgeleyen Olof Palme'yi yeniden, hem de en çok destek verdiği göçmen kitlesinin ana vatanında katletmeye ikinci kez öldürmeye kalkışmanın hiçbir izah tarzı olamaz. İsveç'in yerli halkı ve başta Kululular olmak üzere İsveç'te istikrar ve koruma altında yaşayan Türk toplumunun Kulu Belediyesi'nin girişimi karşısında sert tepki göstermesi kadar da doğal bir davranış olamaz" dedi.
Kululu - 23.07.2012
Hap Yuttu İntihara Kalkıştı
Edinilen bilgiye göre, Akkışla Kululu kasabasında N.
Kululu - 14.07.2012
Kulu'da Öğrencilerin Sbs Başarısı Artıyor
Yurt dışına yoğun göç vermesiyle bilinen Konya'nın Kulu ilçesinde, çoğu yurt dışına gitme hayali kurduğu için eğitimde konsantrasyon eksikliği yaşayan Kululu gençler, oldukça başarısız bir görüntü çiziyordu.
Kululu - 22.06.2012
Kulu'ya 15 Bin Gurbetçi Geldi
Kulu Belediye Başkanı Ahmet Yıldız, yaz tatilinin başlamasıyla birlikte çeşitli ülkelerde ikamet eden ve çalışan yaklaşık 15 bin gurbetçinin gelmesiyle, ilçede yoğunluğun yaşandığını ifade etti. Çok sayıda Kululu gurbetçinin de ilçeye gelmek için hazırlıklar yaptığını belirten Başkan Yıldız, gurbetçilerin varlığının kendilerine gurur verdiğini kaydetti.
Kululu - 11.06.2012
Akkışla Yoğurt Festivali Yapıldı
Festivale Akkışla İlçe Kaymakamı Alparslan Kılıç, Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, İl Kültür Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Akkışla Belediye Başkanı Azmi Kazım Sonkur, Kululu Belediye Başkanı Ömer Temizer, Karaözü Belediye Başkanı Şener Tatar, Gömürgen Belediye Başkanı Selahattin Baydan, Felahiye Belediye Başkanı İsmet Kısır, Süksün Belediye Başkanı Mustafa Nevruz, Akkışla İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Güner, CHP İl Başkanı Sadık Atila, Kocasinan İlçe Başkanı Abdullah Üçgül, İl yönetim kurulu üyeleri çok sayıda vatandaş katıldı.
Kululu - 11.06.2012
Akkışla Yeni Yoğurt Bayramı ve Kilim Festivali
Berçin Yaylası Üsküdar mevkiinde yapılan festivale, Akkışla Kaymakamı Alparslan Kılıç, CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Akkışla Belediye Başkanı Azmi Kazım Sonkur, Kululu Belediye Başkanı Ömer Temizer, Karaözü Belediye Başkanı Şener Tatar, Gömürgen Belediye Başkanı Selahattin Baydan, Felahiye Belediye Başkanı İsmet Kısır, Süksün Belediye Başkanı Mustafa Nevruz, CHP İl Başkanı Sadık Atila ve vatandaşlar katıldı.
title