Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kitap Konulu Afiş Yarışması Düzenliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kitap Konulu Afiş Yarışması Düzenliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tarafından Toplumun İlgisini Kitap, Kütüphane ve Okumaya Yönlendirmek Amacıyla 'Kitap' 'Kütüphane' ve 'Okuma Sevgisi' Konularını İçeren Afiş Yarışması Düzenlenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kitap Konulu Afiş Yarışması Düzenliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından toplumun ilgisini kitap, kütüphane ve okumaya yönlendirmek amacıyla 'kitap' 'kütüphane' ve 'okuma sevgisi' konularını içeren afiş yarışması düzenlenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Dr. Aytekin Yılmaz tarafından yapılan yazılı açıklamada; "Toplumun ilgisini kitap, kütüphane ve okuma sevgisi üzerine yoğunlaştırmak üzere vatandaşların kütüphane ilişkilerini artırmak, okuma ve araştırma alışkanlıklarını geliştirmek, halk kütüphanelerinde, kültür merkezlerinde ve okullarda tanıtıma yönelik uzun zamandır eksikliği hissedilen özgün afişlerin temin edilmesi amacıyla Bakanlığımızca 'kitap', 'kütüphane' ve 'okuma sevgisi' konularını içeren bir afiş yarışması düzenlenecek. Yarışmanın 29 Mart 4 Nisan 2010 tarihlerinde kutlanacak olan 46. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenecek sergi ile ödüllendirilmesi planlanmakta." denildi.

Kitap okuma bilincinin geliştirilmesi ve kütüphanelerin kullanımını artırmak amacıyla düzenlenecek yarışmada 'Kitap', 'Okuma sevgisi' ve 'Kütüphane' konuları ayrı ayrı veya toplu olarak işlenebilecek.

Yarışmaya seçici kurulun birinci derece akrabaları ile bakanlık çalışanları haricinde herkes katılabilecek. Yarışmaya gönderilecek eserlerin daha önce her hangi bir yarışmada kullanılmaması gerekiyor. Katılımcılar yarışmaya en fazla üç eserle katılırken, ortak eserle de katılım yapılabilecek. Afişler bilgisayar ortamında hazırlanacak olup, sadece 300 dpi çözünürlükte 50'ye 70 boyutunda olacak. 170 gram kuşe kâğıda basılacak olan afişlerde renk sınırlaması olmamasına rağmen, 4 renkli baskı teknolojisi dışına çıkılmayacak.

Yarışmacılar belirledikleri rumuzu afişin sağ üst köşesi ile zarf üzeri ve CD üzerine yazdıktan sonra adını adresini ve bilgilerini yazdıkları kapalı zarfı kargo ile ya da elden Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Kültürel Faaliyetler ve Halkla İlişkiler Şubesi Fevzi Çakmak Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı Ulus -Ankara adresine gönderecek. Eserlerin 19 Şubat 2010 tarihine kadar teslim edilebileceği yarışmanın sonuçları ise 2010 Mart ayında Bakanlık web sitesinde açıklanacak. Ödüllerin dağıtımı ve eserlerin sergilenmesi ise Mart ayında kutlanacak olan kütüphaneler haftasında gerçekleştirilecek.

Yarışmada dereceye giren 3 adet esere 2 bin TL, 5 adet esere mansiyon ödülü 500 TL ve sergilenmeye değer görülen eserlere ise başarı belgesi verilecek.

(CİHAN)