Kültür ve Turizm Bakanı Çelik Londra'da
Haberler » Güncel » Kültür ve Turizm Bakanı Çelik Londra'da - Haber

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik Londra'da

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Londra Kitap Fuarı sayesinde İngiliz ve İngilizce konuşan edebiyatseverlerin Türk edebiyatının bütün renkleriyle tanışma fırsatı bulacağını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik Londra'da

Kültür ve Turizm Bakanı , Londra Kitap Fuarı sayesinde İngiliz ve İngilizce konuşan edebiyatseverlerin Türk edebiyatının bütün renkleriyle tanışma fırsatı bulacağını söyledi.

Bakan Çelik, 'nin odak ülke olduğu ve 17 Nisan'a kadar sürecek Londra Kitap Fuarı çerçevesinde Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği rezidansında düzenlenen resepsiyona katıldı.

Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz'ün ev sahipliğindeki resepsiyona, AB Bakanı ve Başmüzakereci ile Adalet Ağaoğlu, Ahmet Ümit, Murathan Mungan, İskender Pala, Elif Şafak, Buket Uzuner ve Doğan Hızlan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda yazar ve yayıncı katıldı.

Bakan Çelik, "Ben buraya çok uzun bir yolu katederek geldim. Sayın Başbakanımızla Kırgızistan ve Moğolistan seyahatindeydim. Yani kültürümüzün kökleri olan bütün bir İpek Yolu'nu katederek Londra'ya geldim" diyerek resepsiyondaki konuşmasına başladı.

Her ülkenin tek bir cümleyle tanımlanabileceğini ancak Türkiye'nin onlarca cümle kurmadan tanımlanamayacağını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

"Türkiye, bir Ortadoğu ülkesidir ama aynı zamanda bir Akdeniz ülkesidir. Türkiye, bir Avrupa ülkesidir ve aynı zamanda bir İslam ülkesidir. Türkiye, bir Balkan ülkesidir ama aynı zamanda bir Asya ülkesidir. Türkiye, bir Karadeniz ülkesidir ama aynı zamanda bir Akdeniz ülkesidir. Yani benim ülkem bir topraktan ibaret değildir, bir kültürel mucizedir."

-"Farklılıklar bizim için normaldir"-

Türkiye'nin en büyük gurur duyulan hazinesinin kozmopolit ve çoğulcu bir kültüre sahip olması olduğunu kaydeden Ömer Çelik, "Çoğulculuk Batı'da keşfedilmeden çok daha önce bizim kültürümüzün temellerini oluşturan bir kavramdır. Bizim medeniyet havzamız içindeki bütün büyük şehirler aynı zamanda kozmopolit şehirlerdir. Böyle bir miras bugüne tarihin ilmeğinden süzülerek geldiği için farklılıklar bizim için normaldir, herhangi bir ötekilik anlamına gelmez" diye konuştu.

Bakan Çelik, medeniyetlerin doğduğu ve dünyaya yayıldığı merkezlerden biri olan Anadolu'nun dünya edebiyatının temelini oluşturan önemli düşüncelerin, felsefelerin ve eserlerin üretildiği kadim bir coğrafya olduğunu belirtti. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Batı edebiyatının ilk örneklerinden biri olarak görülen Homeros'un İlyadası, Yunus Emre'nin Güldestesi ve Mevlana'nın Mesnevisi, doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm insanlığın zihin atlasında derin ve canlı referanslar bırakmıştır.

Başta bugün Londra'da bulunan edebiyatımızın seçkin temsilcileri olmak üzere topraklarımızın yetiştirdiği bütün değerlere ayrım yapmaksızın sahip çıktığımızı ve tüm yazarlarımızı içtenlikle desteklediğimizi huzurlarınızda bir kere daha vurgulamak isterim. Bizim kültürümüzü bana tek bir kelimeyle tanımlayın deseniz, çoğulculuk ve hoşgörünün altını çizerim."

Bakan Çelik, "Bizim kültürümüzün terkibinde aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır ifadesi vardır" diyerek, Türk edebiyatını dünyaya tanıtmayı Hükümetin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın görevi olarak addettiklerini kaydetti.

Bu çerçevede güçlü adımlar atıldığını anlatan Ömer Çelik, yapılan projelerden de bahsetti. Çelik, Türkiye'nin Londra Kitap Fuarı'nda onur konuğu olduğunu vurgulayarak, "Bu fuar sayesinde İngiliz ve İngilizce konuşan edebiyatseverler Türk edebiyatının bütün renkleriyle tanışma fırsatı bulacaklardır" dedi.

-Bağış: "Dünyadaki en güzel şehri temsil ettiğim için gururluyum"-

İngiltere'de bulunan ve resepsiyona katılan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da yaptığı konuşmada, "Burada sadece çok sevdiğim bir dostuma, bir meslektaşıma destek vermek için bulunmaktayım. Eşimle birlikte Londra'daydık. Çok değerli dostumun bu akşam bu kadar önemli konukları olduğunu duyunca ben de gelip kendisine destek verdiğimi göstermek istedim" dedi.

Harika bir ülkeyi temsil ettiği için gurur duyduğunu ifade eden Bağış, "Ama dünyadaki en güzel şehir olan İstanbul'u temsil ettiğim için daha da gururluyum. İstanbul iki kıtaya kurulmuş tek şehir" diye konuştu.

Bağış, İstanbul'un Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına başkentlik yaptığını belirterek, İstanbul için tek eksik olanın olimpiyatlar olduğunu kaydetti. - LONDRA

Kaynak: AA

Manşet

Haberler