Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Aydın'da

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Aydın'da

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Çeşitli İncelemeler ve Açılışlarda Bulunmak Üzere Hafta Sonunu Memleketi Aydın'da Geçirdi. Koç, Bugün Vakıflar Bölge Müdürlüğü Tarafından Restore Ettirilen Nasuh Paşa Medresesi'nde İncelemelerde Bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç Aydın'da

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, çeşitli incelemeler ve açılışlarda bulunmak üzere hafta sonunu memleketi Aydın'da geçirdi. Koç, bugün Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore ettirilen Nasuh Paşa Medresesi'nde incelemelerde bulundu.

Medresede restore çalışmalarını incelediği sırada basına açıklama yapan Koç, AK Parti iktidarı döneminde yapılan düzenlemelerle Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün atılım yaptığını belirtti. Vakıflar Bankası'nın kara geçmesi ve vakıf eserlerinin kiralanmasında aksaklıkların giderilmesiyle vakıfların devlete yük olmadan çıkarak büyük bir yatırım gücüne sahip olduğunu ifade eden Bakan Koç, şöyle konuştu: "Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve Vakıflar Genel Müdürü'nün çabalarıyla son 4 yılda vakıflar tarafından

Türkiye'de 2 bin üzerinde büyük onarım ve restorasyon çalışması yapıldı. Bizim bakanlığımız da vakıfların bu çalışmalarına kurullar aracılığıyla destek oldu. Biz turizmden elde ettiğimiz imkanları kültüre aktararak son 2,5 yılda Türkiye'de yaptığımız düzenlemeler bin 300'ü geçti. Hem Kültür ve Turizm Bakanlığı hem de vakıflardan sorumlu Devlet Bakanlığı açısından Türkiye, eski eserlerin yenilenmesinin altın çağını yaşamaktadır."

Türkiye'de Lidyalılardan Osmanlılara kadar bütün evrelerin eserlerinin yeniden inşa edildiğini anlatan Koç, şöyle konuştu: "Türkiye, 5 bin yıllık tarihini ayağa kaldırmıştır. Biz bunları yaparken hiçbir ön yargıya sahip değiliz. Bir kiliseyi veya sinagogu yaparken de kendi dinimizin ibadet yerleri olan mescitleri ve camileri yaparken de aynı heyecanı duyuyoruz. Çünkü bunların hepsi bize bırakılmış. Bunlar bu topraklarda yaşamış insanların bize mirasıdır."

Bakan Koç, Nasuh Paşa Medresesi'ndeki incelemelerinin ardından Koçarlı 3. Çamfıstığı Festivali'ne katıldı. Çallı köyü Mazon bölgesinde düzenlenen şenlik kapsamında en iyi çamfıstığı yetiştiricilerinin belirlendiği yarışmada dereceye girenlerin ödüllerini Atilla Koç verdi. Koç, AK Parti Aydın İl Kadın Kolları danışma kurulu toplantısına da katıldı.

(DAK-YK-OM-HO-Y)