Kültür Sanata Kayseri Büyükşehir Damgası

Kültür Sanata Kayseri Büyükşehir Damgası

24.01.2011 12:14 | Son Güncelleme: 24.01.2011 12:14
Kültür Sanata Kayseri Büyükşehir Damgası

Kayseri Büyükşehir Tarafından 2010 Yılında Düzenlenen Kültür Sanat Etkinlikleri, Yüzbinin Üzerinde İzleyici Topladı.

Tiyatrolardan konserlere, panellerden şiir dinletilerine, kültür turlarından şenliklere kadar bir yıl içerisinde 202 etkinlik düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, Kayserili sanatseverlerin 2010 yılını dolu dolu geçirmesini sağladı.

2010 yılı Kültür Sanat Etkinlikleri'ni değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, sosyal ve kültürel hayatın canlanması adına önemli işler yaptıklarını ifade ederek, "Geride bıraktığımız yılda çok çeşitli dallarda 202 etkinlik gerçekleştirdik. Uluslararası nitelikte düzenlenen Sinan Günleri, Türk Dünyası Etkinlikleri, Liselerarası Tiyatro Festivali, Erciyes Şiir Günleri gibi 2010 yılına damgasını vuran programların yanısıra tiyatro gösterileri, konserler, sinema şenliği, konferanslar, seminerler, Kültepe Kaniş-Karum ve Çanakkale Kültür Turları gibi faaliyetlerle dolu bir yıl geride kaldı" dedi.

BÜYÜK USTA MİMAR SİNAN ŞANINA UYGUN ANILDI

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada tanınan ve takdir edilen büyük usta Mimar Sinan 2010 yılında ülkemizin ve dünyanın önde gelen mimar ve akademisyenlerinin katıldığı bir dizi etkinlikle şanına uygun olarak anıldığının altını çizen Başkan Özhaseki "Sinan Günleri çerçevesinde düzenlenen konferans, panel ve sergilerin yanı sıra Türkiye'de ilk defa cami mimarisi üzerine gerçekleştirilen fikir yarışması büyük ilgi ve takdir gördü. Türkiye'de ilk defa belediyemiz tarafından hayata geçirilen uluslararası nitelikteki Liselerarası Tiyatro Festivali'ne Kayseri'de bulunan okulların yanı sıra yurt dışından Kırgızistan ve Azerbaycan yurt içinden ise Adana, Ankara, Ordu, Sakarya ve Adıyaman'dan gelen okullar katıldı. Edebiyat çevrelerinde kendine önemli bir yer edinen ülkemiz ve Türk Dünyasının önde gelen edebiyatçıları ile Kayserili şair ve yazarların birlikte yer aldığı 5.Erciyes Şiir Günleri'ni düzenledik. Zekai Tunca, S.Savni Özer, Nazlı Öksüz, Gökhan Sezen, Sevcan Orhan, Mehmet Erenler ve Mehmet Demirci gibi Türk Müziğinin seçkin isimleri ile Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosunu Kayserili müzikseverlerle, ünlü tiyatro sanatçıları Ulvi Alacakaptan ve Ufuk Özkan'ı Kayserili tiyatroseverlerle buluşturduk. Tarihe Yolculuk başlığı altında Kültepe Kaniş-Karum'a düzenlenen gezi ve bu bölgede 2000 yıl öncesine ait bir hayatı anlatan tiyatro gösterisi gerçekleştirdik. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Timsal Karabekir'in verdiği konferans ve Kayseri'nin Kendi Alanlarında İlk Olma Özelliği Taşıyan Kadınları konulu törenimiz büyük ilgi gördü." şeklinde konuştu.

TÜRK DÜNYASI KAYSERİ'DE KONUŞULDU

Türk Cumhuriyetlerinden Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan'dan gelen çeşitli üniversitelere mensup rektör ve yazarların katılımıyla gerçekleşen panel ve etkinlikler sayesinde 2010 yılının Mart ayında Türk Dünyasının kalbinin Kayseri'de attığının altını çizen Başkan Özhaseki sözlerini şu şekilde devam ettirdi: "Belediyemizce düzenlenen tiyatro gösterilerini bir yılda yaklaşık 50.000 kişi izledi. Ramazan Etkinlikleri çerçevesinde özel olarak düzenlenmiş bir tır ile başta kenar semtler olmak üzere çeşitli semtlere giderek yaklaşık 100 bin civarında vatandaşımıza geleneksel Ramazan ruhunu yaşattık. Çanakkale Zaferi, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy,Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilmesi,Japon Bahçe Sanatı,Çevre Günü,Aile İçi İletişim,Beden Dili gibi konular başta olmak üzere onlarca söyleşi ve konferans düzenledik. Bunların yanı sıra bu şehirde yaşayan çocuklarımızın, gençlerimizin Kayseri'yi ve Kayseri'nin değerlerini tanımalarına yönelik olarak hazırladığımız ve bugüne kadar 30.000'den fazla gencimizin katıldığı 'Kayseri'nin Örnek Simaları' ve 'Yaşadığımız Kent Kayseri' konulu programlar büyük ilgi gördü Bu ve burada saymamız mümkün olmayan bir dizi etkinlikle 2010 yılını dolu dolu geçirdik. Buradan yola çıkarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki Büyükşehir Belediyesi, Kayseri'de kültür ve sanat etkinliklerine damgasını vurmuştur."

KENT MÜZESİ'Nİ 107 BİN KİŞİ GEZDİ

Açıklamasında Konservatuar, Kütüphane ve Kent Müzesi bünyesinde yapılan faaliyetlere de değinen Başkan Özhaseki, "16 bölümde eğitim gören yaklaşık 5 bin öğrencisiyle Konservatuarımız, adeta kültür sanat etkinliklerinin lokomotifi oldu. Türkiye'nin ilk dijital müzesi olan Kent Müzesi'ni 2010 yılında toplam 106 bin 925 kişi gezdi. Belediyeye ait 3 kütüphaneden ise geçen yıl 240 bin 682 kişi yararlandı. Belediye olarak kültür, sanat ve eğitim faaliyetlerinin her alanında hizmet üretmeye gayret ediyoruz" dedi.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title