Haberler

Sıcaklar onlara bereketli geliyor

Güncelleme:

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Şanlıurfa'da, 40 dereceyi aşan hava sıcaklıkları nedeniyle, klima, şapka, meşrubat ve dondurma satışları arttı.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Şanlıurfa'da, 40 dereceyi aşan hava sıcaklıkları nedeniyle, klima, şapka, meşrubat ve dondurma satışları arttı.

Şanlıurfa'da bunaltıcı sıcaklar günlük yaşamı zorlaştırıyor. Hava sıcaklığının gün içinde 40 dereceyi aşması nedeniyle insanlar park ve bahçe gibi alanlardaki gölgeliklerde vakit geçirmeye çalışırken, serinlemek için ise dondurma ve meşrubat tüketiyor.

Güneşin bunaltıcı sıcaklarından dolayı evinden çıkmayı tercih etmeyen vatandaşlar ise klimalarına yöneliyor. Bunaltıcı sıcaklar birçok kişiyi olumsuz etkilerken, bazı meslek gruplarını da sevindirdi.

Kent merkezinde klima satışı yapan Hakkı Önkol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şanlıurfa'da hava sıcaklıkların yüksek seyrettiğini belirterek, bu durumun klima, buzdolabı ve dondurucu satışlarını arttırdığını söyledi.

Geçen yıla göre soğutucu ürünlerinde satışlarının arttığını aktaran Önkol, "Yazın sıcak havalarda insanlar serinlemek için klimayı tercih ediyor. Klima satışlarımızda yüzde 5 ila 10 arasında arttı. Klima, buzdolabı, dondurucu satışlarımız devam ediyor. Geçen yılda satışlarımız fazlaydı, sattığımız ürünlerin kurulması için Karadeniz gibi serin bölgelerden buraya servisler geldi. 15 ila 20 gün arasında montaj süresi veriyorduk, bu sayede bu problem kalmadı. Kurban bayramı öncesinde de dondurucu satışlarının artmasını bekliyoruz." dedi.

Serinlemek için dondurma tüketiyorlar

Dondurma satışı yapan Murat Ericek ise artan sıcaklıkların dondurma satışlarına olumlu yansıdığını belirtti.

Havaların ısınmasıyla işlerinin arttığını ifade eden Ericek, "Sıcaklar satışlarımızı iyi yönde etkiliyor, insanlar serinlemek için dondurma yiyorlar. Günde ortalama 250 kilogram dondurma tüketiliyor, sıcak günlerde ve hafta sonunda bu miktar artıyor. Göbeklitepe yılı olması nedeniyle yerli ve yabancı misafirlerimiz de geliyor. Dondurmalarımızı süt, şeker ve salepten yapıyoruz, insanlarda severek tüketiyor." diye konuştu.

Oğluyla beraber dondurma alan Emrah Ray da yaz ayında Şanlıurfa'da sıcaklara dayanmanın zor olduğunu aktararak, "Hava sıcaklıkları çok yüksek, serinlemek için dondurma yiyoruz bu şekilde serinlemeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Şişme havuz satıcısı Zübeyir Oturakçı ise sıcaklıkların artmasıyla şişme havuzlara talebinde arttığını söyledi.

Kentte yaz aylarında bölge insanın en fazla ilgi gösterdiği soğuk içeceklerin başında ise şifalı olduğu belirtilen ve doğal meyan bitkisi köklerinden üretilen meyan şerbeti geliyor.

Hemen hemen her caddede uygun fiyatlarda satış yapan şerbetçiler, işlerinin yoğunluğundan duydukları memnuniyeti dile getiriyor.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Şanlıurfa Ericek Haberler

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

Son seçim anketinde iktidar ile muhalefet arasında 1,7 puanlık fark

Son seçim anketinde iktidar ile muhalefet arasında 1,7 puanlık fark

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Klima sorunu çözülmeyen tatilciden protesto! Yatağını otelin en serin yeri olan restorana taşıdı

Klima sorunu çözülmeyen tatilciden protesto! Yatağını otelin en serin yeri olan restorana taşıdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title