Özbekistanlı şair Ali Şir Nevai Bakü'de anıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Özbekistanlı şair Ali Şir Nevai Bakü'de anıldı

AA - Ruslan Rehimov - Kültür Sanat
 - Güncelleme:
Özbekistanlı şair Ali Şir Nevai Bakü'de anıldı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Özbekistanlı şair ve düşünür Ali Şir Nevai'yi anma etkinliği düzenlendi.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Özbekistanlı şair ve düşünür Ali Şir Nevai'yi anma etkinliği düzenlendi.

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfında düzenlenen etkinliğe Azerbaycanlı ve Özbekistanlı milletvekilleri, Özbekistan'ın Bakü Büyükelçisi Bahram Aşrafhanov, akademisyenler ve edebiyatçılar katıldı.

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, etkinlikte yaptığı konuşmada, Ali Şir Nevai'nin Özbekistan ve Türk dünyası için taşıdığı önemden bahsetti.

Efendiyeva, Nevai'nin şaheseri olarak kabul edilen "Hamse" eserini Türk dilinde yazdığını, bu durumun şairin Türk dünyasına olan sevgi, saygı ve bağlılığının tezahürü olduğunu söyledi.

Nevai'nin şiirlerinin seslendirildiği ve Özbekistan milli müziklerinden parçaların icra edildiği etkinlikte Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfının bastırdığı "Ali Şir Nevai'nin Eserleri" kitabının tanıtımı da yapıldı.

AA / Ruslan Rehimov - Kültür Sanat

Ali Şir Nevai Özbekistan Türk Bakü Kültür Sanat Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title