Kazakistan'ın Aktau şehrinde Türk mutfağının lezzetleri tanıtıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Kazakistan'ın Aktau şehrinde Türk mutfağının lezzetleri tanıtıldı

AA - Meiramgul Kussainova - Kültür Sanat
 - Güncelleme:

Detay görüntüler Türkiye'nin Aktau Başkonsolosu Muzaffer Akyıldırım'ın konuşması Kazakistan'ın Aktau şehrinde Türk mutfağının lezzetleri tanıtıldı AKTAU (AA) – Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde yurt içinde ve dışında eş...

Detay görüntüler

Türkiye'nin Aktau Başkonsolosu Muzaffer Akyıldırım'ın konuşması Kazakistan'ın Aktau şehrinde Türk mutfağının lezzetleri tanıtıldı

AKTAU (AA) – Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde yurt içinde ve dışında eş zamanlı kutlanan Türk Mutfağı Haftası kapsamında Kazakistan'ın Hazar Denizi kıyısındaki Aktau şehrinde Türk yemeklerini tanıtım etkinliği düzenlendi.

Türkiye'nin Aktau Başkonsolosluğu tarafından bir Türk otelindeki etkinliğe Aktau yetkilileri, yabancı misyon temsilcileri, Türk vatandaşları ve kent sakinleri ile basın mensupları yoğun ilgi gösterdi.

Etkinlikte Türk şefi konuklara başta yaprak sarma olmak üzere Türk mutfağının çeşitli lezzetleri hakkında sunum yaptı.

Türk yemeklerinin tariflerine yoğun ilgi gösteren konuklar ise Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabını inceledi.

Türkiye'nin Aktau Başkonsolosu Muzaffer Akyıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk yemeklerinin Kazaklar tarafından çok beğenildiğini söyledi.

Akyıldırım, başkonsolosluğun daha önceki faaliyetlerinde yerel halkın Türk yemeklerine aşina olduğunu, yemekleri beğendiklerini fark ettiklerini belirterek, "Çünkü Kazak halkının belki yarısından fazlası tatilini Türkiye'de geçiriyor. Bu esasında bizim Orta Asya'dan beri taşıdığımız Türk mutfak kültürünü, geleneklerini ve Türk dili ve kültürünü birlikte yaşadığımızı gösteriyor." dedi.

Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabının bugün etkinlikte oldukça beğenildiğini dile getiren Akyıldırım, "Kitabımız çok güzel hazırlanmış. Tüm mutfağın çeşitli safhaları başlangıçtan tatlı safhasına kadar tanıtılıyor. Biz de Kazakistan'da zaten yaygın olan et ağırlıklı yemekleri daha fazla sebze ve zeytinyağı ile buluşturmak, Türkiye'de tanıdıkları ve otellerde gördükleri lezzetleri burada canlandırmaya ve daha fazla yayılmasını sağlamaya uğraşıyoruz. Nitekim, şehirde daha fazla Türk restoranları açılıyor. Buralarda da Türkiye'den gelmiş şeflerimiz çalışıyor. Bugünkü etkinliğimizde bize mutfağı hazırlayan Tuncay şefimiz de bunlardan birisi. Bu şeflerimizin sunduğu Türk mutfağının lezzetli yemeklerinin halk tarafından sevildiğini görmek ise bizi ayrıca mutlu ediyor." ifadelerini kullandı.

Aktau'daki filarmonide sanatçı olan Kalima Nauşabayeva da Türk mutfağını seven birisi olarak etkinlikte bulunduğunu belirtti.

Nauşabayeva, özellikle etkinlik kapsamında ayvadan yapılan tatlıyı çok beğendiğini dile getirerek, "Türk mutfağının en beğendiğim yönü de et yemeklerinin çeşitli sebze ve meyveleri kullanarak daha sağlıklı, yumuşak ve lezzetli hazırlanması diyebilirim." diye konuştu.

AA / Meiramgul Kussainova - Kültür Sanat

Kültür Sanat Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title