Kartal'da Her Yer Festival - Haberler
Haberi Paylaş

Kartal'da Her Yer Festival

Bültenler - Kültür Sanat
Kartal'da Her Yer Festival

Kartal Belediyesi 28. Kültür Sanat Festivali aralıksız devam ediyor.

Karadeniz müziğinin sevilen sesi Zeynep Başkan, Kartallılarla buluştu.

Kartal Belediyesi'nin geleneksel olarak her yıl düzenlediği Kültür Sanat Festivali tüm coşkusuyla devam ediyor. 28. Kartal Belediyesi Kültür Sanat Festivali'nin üçüncü gününde Samsara Müzik grubu Karadeniz müziklerinden oluşan repertuarıyla Kartallıların karşısına çıktı.

Kartallıların büyük coşkuyla karşıladığı Karadeniz müziği ezgilerinin ardından; Türk Halk Müziği sanatçısı Gönül Kahraman sahne aldı. Sanatçı Gönül Kahraman, çok sayıda halk müziği türküleri seslendirerek; Kartallılar keyifli vakit geçirdi. Grup Samsara ve Gönül Kahraman'ın ardından Kartal, Karadeniz müziğinin sevilen sesi Zeynep Başkan'ı ağırladı.

Alkışlar eşliğinde sahneye çıkan Zeynep Başkan, çok sayıda Karadeniz halk müziği eserini meydanı dolduran Kartallılarla seslendirdi. Gecenin ilerleyen saatlerinde Zeynep Başkan'ın seslendirdiği Karadeniz türküleriyle Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Fügen Mavi, Turgut Mermertaş Kartallılarla birlikte horon oynadı. Mardin'den festival alanına gelen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, "Mardin'de faklı kültürleri, inançları ve dinlerin uyum içinde yaşadığını gördüm. Bizler yıllarca bu memlekette farklı inançlarla birlikte omuz omuza yaşıyoruz. Bu bir mozaiktir. Bizler dünyanın en şanslı insanlarıyız" diye konuştu. Başkan Öz konuşmasının ardından Zeynep Başkan'dan 'Metris' türküsünü söylemesini rica etti. Sanatçı, Başkan Öz'ün de eşlik ettiği türküyü seslendirdi. Konserin sonunda Başkan Öz, festivale katılımından dolayı sanatçıya Kartal heykelciği hediye etti.

28. Kartal Belediyesi Kültür Sanat Festivali ünlü sanatçıların katıldığı konserlerle 26 Haziran'a kadar devam edecek. Müzik dünyasının ünlü sanatçıları, Moğollar, Züleyha, Ceza, Ayşen, Hilal Özdemir, Kubat, Emre Aydın Kartallılarla buluşacak.

Kartal Festivali, Kartal Meydanı'nın yanı sıra birçok mahalle ve kültür merkezinde açık hava sanat atölyeleriyle, sokak dinletileriyle devam ediyor. Kartal'ın işlek caddeleri üzerinde bulunan üç noktada İstanbul Üniversitesi Konservatuar öğrencileri klasik ve caz müzik dinletilerine festival süresince devam edecek. Hürriyet Mahallesi Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi'nde kurulan Açık Hava Sanat Atölyesi'nde Kartallı çocuklar, resim, seramik ve el becerilerini geliştirici birçok etkinlikte yer aldı. Festival kapsamında her gün Kartal'ın farklı mahallerinde kurulacak olan sanat atölyelerinde çocuklar yaratıcılıklarını sergiliyor.

Kartal Festivali kapsamında Kartal Meydanı'nda açılan 2. Kartal Kitap Fuarı, birçok gazeteci ve yazara ev sahipliği yapıyor. Festivalin üçüncü gününde kitap fuarının konuğu Eski Turizm Bakanı Alev Coşkun oldu. İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu olan ve New York Üniversitesi'nden Kamu Yönetimi ve Ekonomik Kalkınma üzerine master ve doktora derecelerine sahip yazarın beş kitabı ve yüzlerce makalesi bulunuyor. Kurtuluş Savaşı ve yakın geçmişe ışık tutan kitapları arasında 'Kuvay-ı Milliye'nin Kuruluşu,' 'Yeni Mandacılar,' 'Tarihi Unutmamak Günceli Yakalamak,' 'Samsun'dan Önce Bilinmeyen 6 Ay' gibi bilinen kitapların yazarı Alev Coşkun, okurlarıyla buluştu, sohbet edip kitaplarını imzaladı. Söyleşinin ardından Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ayhan Taş, festivale katılımından dolayı gazeteci-yazar Alev Coşkun'a Kartal heykelciği hediye etti.

17- 26 Haziran tarihleri arasında Kartal Kitap Fuarında birçok yazar, edebiyatçı ve gazeteci Kartallılarla söyleşi ve imza günlerinde biraraya gelecek. Önümüzdeki günlerde festival süresince Aysel Gürmen, Murat Uyurkulak, Arif Gülen, Filiz Özden, Orhan Bursalı, Ahmet Turgut, Nurten Ertul, Yavuz Bahadıroğlu'nun olduğu gazeteci, yazar ve eleştirmenler Kartallı kitapseverlerle buluşacak.

Bültenler / Kültür Sanat

Kültür Sanat Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title