Haberler

Kars kültür sanat haberi | Kars'ta bir tarih gözler önünde yok oluyor

Abone Ol

Kars haberine göre Kars'ta bir tarih gözler önünde yok oluyor Gemli Tabya Turizme kazandırılacaktı Hayvan barınağı olarak kullanılıyor Türkiye'de en fazla savaş tabyasına sahip olan Kars'ta, 1854 tarihinde yaptırılan ve 1855 Osmanlı-Rus Savaşı, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı, 1918-1920 Osmanlı-Ermeni...

Kars'ta bir tarih gözler önünde yok oluyor

Gemli Tabya Turizme kazandırılacaktı

Hayvan barınağı olarak kullanılıyor

KARS - Türkiye'de en fazla savaş tabyasına sahip olan Kars'ta, 1854 tarihinde yaptırılan ve 1855 Osmanlı-Rus Savaşı, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı, 1918-1920 Osmanlı-Ermeni Savaşı'nda kullanılan Gemli Tabya, turizme kazandırılmayı beklerken, gözler önünde yok oluyor.

Günümüzde hayvan barınağı olarak kullanılan ancak geçmişte uzun yıllar askeriye tarafından muhafaza edilen ve bir dönem ise kadın cezaevi olarak kullanılan at nalı görünümünde olan Gemli Tabya, askeriyenin bölgeden çekilmesiyle birlikte kimliği belirsiz kişilerce talan edildi.

Birçok yeri yıkılan ve pencerelerindeki demirlerin çoğu sökülerek götürülen Gemli Tabya, yolu büyük taşlarla kapatılarak vatandaşların içeriye girerek gezmeleri dahi engellenmiş vaziyette bulunuyor.

"Butik Otel olacaktı, Hayvan Barınağı oldu"

Gemli Tabya'nın Hayvan Barınağı olarak kullanıldığını ifade eden fotoğrafçı Adem Alp, "46 tabyadan birisi olan Gemli Tabya, Gemli Tabya kadın cezaevi olarak da kullanılmıştı. Ancak şu anda tahrip edilmiş, bölgede bulunan hayvancılar tarafından ahır olarak kullanılıyor. Umarız yetkililer 46 tabya içerisinde en önemlilerinden birisi olan Gemli Tabya'yı biran önce görür ve bu işler acısı durumuna müdahale ederler" dedi.

Çevredeki hayvan otlatanların hayvanlarına ev sahipliği yapan Gemli Tabya, önceki dönem Kars Valisi Rahmi Doğan tarafından 12 odalı butik otel olarak projelendirilmişti.

Geçen süre içerisinde hiçbir şey yapılmayan ve Kars Kalesi'nin hemen arkasında bulunan Gemli Tabya, her geçen gün biraz daha yıkılırken, içerisinde ise hayvanları ağırlıyor.

Kars'ın en yüksek bölgesinde ve Dereiçi Kanyonu'na hakim tepede olan Gemli Tabya kurtarılmayı bekliyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Türkiye Kars Kültür Sanat Haberler

Bakmadan Geçme

SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? KANDİLLİ RASATHANESİ SON DEPREMLER || Son Dakika DEPREMLER listesi 10 Aralık! GALATASARAY KOPENHAG maçı ne zaman, hangi kanalda, saat kaçta? Kopenhag vs GS maçı ilk 11'ler belli oldu mu, maçın hakemi kim? Olips hangi ülkenin, kimin markası? Olips İsrail malı mı? Altın Kafes YENİ BÖLÜM (2. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Altın Kafes yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Kirli Sepeti YENİ BÖLÜM (11. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kirli Sepeti yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Kayserispor - Pendikspor maçı ne zaman? Kayserispor - Pendikspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Teşkilat YENİ BÖLÜM (4. SEZON 87. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Teşkilat yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Çok Güzel Hareketler 2 YENİ BÖLÜM (158. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Çok Güzel Hareketler 2 yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Yargı YENİ BÖLÜM (75. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Yargı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title