Haber : Itri Türk Musikisi Ödülleri" Sahiplerine Verildi - Haberler

Haberi Paylaş

Itri Türk Musikisi Ödülleri" Sahiplerine Verildi

Itri Türk Musikisi Ödülleri' Sahiplerine Verildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Beyoğlu Belediyesince düzenlenen "Itri Türk Musikisi Ödülleri" töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Beyoğlu Belediyesince düzenlenen "Itri Türk Musikisi Ödülleri" töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirildi.

Törende konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, musikinin kelime olarak dahi insanı dinginleştirdiğini belirterek, hep var olması dileğinde bulundu.

Demircan, her şeyin zaman kaydı altında olduğunu ve zamanın çoğu şeyi eskittiğini belirterek, "Buhurizade Mustafa Itri hep gençtir. Milyarlarca Müslüman'ın gönlünde ve dilinde olan Segah bayram tekbiri ve Salat-ı Ümmiye'siyle zamanın kaybından kurtulmuştur" diye konuştu.

Itri'nin izinden giderken yeni Itrilere meydan açmak derdinde olduklarına işaret eden Demircan, şunları aktardı:

"Dünya kötü günler yaşıyor. Terör kimlik sormadan insanları öldürüyor. Küçük çocukların cansız bedenleri kıyılara vuruyor. İnsanlık değerleri bizzat insanlar tarafından hoyratça çiğneniyor. Böyle bir zamanda Itri Ödülleri düzenlemek uygun mudur? Bu soruyu kendime çok sordum. Her sorduğumda net cevabım, 'uygundur, hatta şarttır' oldu."

"Biz musikinin sesini yükselteceğiz"

Bayram günleri camilerde seslendirilen tekbirin makamına dikkati çeken Demircan, "Segah makamındaki bu tekbir, Itri'nin bir bestesidir. Bir ilham, sırrı bilinmez bir iksirdir ki yeryüzünde bütün Müslümanların dilindedir. Sınırları ve zamanları eskitmiş, hep genç kalmıştır. Hep umut, güzellik vaat etmiştir" dedi.

Ahmet Misbah Demircan, yaşanan bütün kaosların biteceğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Güzel besteler ise şart ve zaman dinlemeden bizi bir safta buluşturmaya devam edecek. Itri Ödülleriyle bu güzelliği çoğaltma gayretimiz, kabalık ve kötülük içinde yoğrulan dünyanın geleceği için gerçek bir umuttur. Birileri, silah ve kabalığın sesini yükseltebilir. Biz musikinin sesini yükselteceğiz, yükseltmeliyiz. En sonunda kubbede kalan hoş seda, bizim yükselttiğimiz ses olacak."

Demircan, Itri Ödüllerinin bu yıl ikincisinin düzenlendiğini ve 10 farklı dalda ödül verildiğini ifade etti.

Etkinliğe, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, İstanbul Valisi Vasip Şahin, ünlü bestekar Alaeddin Yavaşça ve çok sayıda sanatsever katıldı.

"Itri Türk Musikisi Ödülleri"

Ünlü bestekar Itri adına verilen ödüller, Türk musikisi alanında benzerlerinden farklı ve çizgi üstü özellikler gösteren çalışma, eser, performans ve yaklaşımları, ele alış ve ifade biçimlerini ödüllendirerek geleceğe daha nitelikli örnekler bırakılabilmesini teşvik etme amacı taşıyor.

Bu yılki ödüllerde, Prof. Dr. Zeki Atkoşar "Yılın Türk Müziği Beste ve Bestecisi", Bekir Ünlüataer "Yılın Türk Müziği Ses Sanatçısı", Derya Türkan da "Yılın Türk Müziği Saz Sanatçısı" dalında ödüle layık görüldü.

"Yılın Türk Müziği Yayını ve Yazarı" ödülünü Doç. Dr. Güneş Ayas alırken, XVI. yüzyıl Türk Musikisi/ Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Tarihi Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu Yayını "Yılın Türk Müziği Prodüksiyonu" ödülünü, KADEM Musiki ve Edebiyat Dergisi ise "Yılın Türk Müziği Süreli Yayını" ödülünü kazandı.

"Şarkılar Seni Söyler" programıyla Ahmet Özhan ve Tuğrul İnançer" Yılın Türk Müziği TV ve Radyo Programı" ödülünü aldı.

"Yılın Türk Müziği Akademisyeni" Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi seçilirken, "Hayat Boyu Başarı Ödülü" de Cüneyt Kosal'a verildi.

Jüri Özel Ödülü ise 15. Vefat Yıldönümü vesilesiyle Cinuçen Tanrıkorur'un oldu.

Buhurizade Mustafa Itri

Türk musikisinin en önemli bestekarlarından olan Itri, Mevlanakapısı yakınlarındaki Yayla semtinde 1640'ta doğdu. Asıl adı Mustafa, lakabı Buhurizade olan bestekarın şiirlerinde kullandığı mahlas Itri'ydi.

Bestekar ve hanende olarak IV. Mehmed döneminde parlayan Itri, saray fasıllarına hanende olarak katıldı. IV. Mehmed'le yakınlığının bir sonucu olarak, kendisine "esirciler kethüdalığı" görevi verildi.

Divan ve aşık tarzlarında şiirler yazan Itri, naat, gazel, muamma, tahmis, nazire, tarih beyitleri dışında hece vezniyle türküler de yazdı.

Bestelediği bini aşkın eserin büyük kısmı kaybolmuş, günümüze ancak 42 eseri ulaşabilmiştir.

Ahmet Misbah Demircan İstanbul Beyoğlu Kültür Sanat Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Son Dakika Haberleri

title