Haberler

İstanbul'da 952'inci Yıl Anadolu'nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı Düzenlendi

Abone Ol

İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında, Okçular Vakfı tarafından 7 yıldır gerçekleştirilen Anadolu'nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı etkinlikleri hakkında bilgi verildi. Programın amacı, İstanbul'un fethi ve Anadolu'nun fethi gibi önemli olayları gelecek nesillere aktarmaktır. Program, Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenecek ve 3 gün sürecektir. Ayrıca, Ahlat ve Malazgirt'te eş zamanlı kültür sanat etkinlikleri de gerçekleştirilecektir.

İstanbul'da, 952'inci Yıl Anadolu'nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı basın toplantısı düzenledi.

Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız, Okmeydanı'ndaki vakıfta düzenlenen basın toplantısında, vakıf olarak 7 yıldır Anadolu'nun Fethi Malazgirt 1071 Anma programı etkinlikleriyle ilgili sorumluluk üstlendiklerini söyledi.

Temel amaçlarının dünyanın en iyi okçularını yetiştirmek olduğunu dile getiren Yıldız, "Bu topraklarda varoluş hikayemizin başladığı yer İstanbul'un fethini, aynı şekilde Anadolu'nun fethini de gelecek nesillere bir şuur olarak aktarmak üzere etkinliklerin 7'ncisini gerçekleştiriyoruz." dedi.

Yıldız, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bu yıl Okçular Vakfı olarak bir dizi etkinlikler planladıklarını söyledi.

Bu topraklardaki varoluş hikayesinin kahramanlarını ve şehitlerini asla unutmayacaklarını belirterek, gerçekleştirecekleri programın 3 gün devam edeceğini, hem Ahlat'ta hem Malazgirt'te eş zamanlı kültür sanat etkinlikleri olacağını dile getirdi.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan da Çanakkale ve Kut'ül Amare gibi büyük zaferlerin unutulmaması gerektiğine dikkati çekerek, "Ahlat ve Malazgirt'in de tanınması, bilinmesi, bu dönüm noktasının hakkıyla hatırlanması bizim bu topraklardaki varoluşumuz için, kimliğimizin yeniden inşası ve ihyası için büyük önem arz ediyor." dedi.

Malazgirt dendiği zaman meydan savaşının, Ahlat dendiği zaman da Türk kültürünün bu topraklarda kök salmasının hatırlandığını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

"Oradaki Selçuklu mezarları bizim buradaki adeta tapumuz, bu toprakların tapusu. Oradaki arkeolojik çalışmalarda bir ivmelenme yaşandı. Oradaki akademik çalışmalarda bir hızlanma oldu. Yakındaki Kars Ani'de, fethi Malazgirt'ten daha önce gerçekleşen Ani'de çalışmaların hızlandığını görmek aynı zamanda bizleri mutlu ediyor. Vatandaşlarımızın bu zenginliğin farkına varması, Ani'yi, Ahlat'ı, Malazgirt'i ziyaret etmesi, bu topraklarda bulunmanın bizim için ne kadar önemli olduğunu ve bu toprakları bizim için vatan yapanın ne olduğunu anlaması bizim için önem arz ediyor."

Basın toplantısına, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da katıldı.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Okmeydanı Malazgirt İstanbul Okçular Kültür Sanat Haberler

Bakmadan Geçme

Dilan Polat'ın yardımcısı Şule gözaltına mı alındı, suçu ne? Şule Özbek mi, Türk mü? Urfa dürüm tarifi! MasterChef Urfa dürüm nasıl yapılır? Adana dürüm tarifi! MasterChef Adana dürüm nasıl yapılır? Çöp şiş dürüm tarifi! MasterChef Çöp şiş dürüm nasıl yapılır? Tavuk şiş dürüm tarifi! MasterChef Tavuk şiş dürüm nasıl yapılır? 5 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 5 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 5 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 5 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 5 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 5 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 5 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 5 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 5 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title