Haber : "Expo 2012 Yeosu Uluslararası Fuarı" Tanıtımı - Haberler

Haberi Paylaş

"Expo 2012 Yeosu Uluslararası Fuarı" Tanıtımı

'Expo 2012 Yeosu Uluslararası Fuarı' Tanıtımı

"Çin'de sayın Başbakan ile yaptığımız ziyarette, İzmir'in adaylığı gündeme geldi."

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Expo'su ile ilgili adaylık sürecinin yeniden değerlendirildiğini belirterek,

"Çin'de sayın Başbakan ile yaptığımız ziyarette, İzmir'in adaylığı gündeme geldi. Karşı taraftan da olumlu, sıcak mesajlar aldık. Bütün gayretimizle İzmir Expo'su için çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

Güney Kore'nin Yeosu şehrinde 12 Mayıs-12 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek ve ana teması "Yaşayan Okyanuslar ve Kıyılar: Kaynak Çeşitliliği ve Sürdürülebilirlik" olan Expo 2012 Yeosu Uluslararası Fuarı'na Türkiye de katılacak.

Organizasyonun tanıtımı için Ceylan Intercontinental'de düzenlenen resepsiyonda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Türkiye'nin tanıtımı konusunda fuarın çok büyük anlam taşıdığını belirtti.

Günay, Kore'de yapılacak fuarda Türkiye'nin en iyi şekilde tanıtılmasının önemli bir sorumluluk olduğunu ifade ederek, "İzmir Expo'su ile ilgili adaylık süreci yeniden değerlendiriliyor. Çin'de sayın Başbakan ile yaptığımız ziyarette, İzmir'in adaylığı gündeme geldi. Karşı taraftan da olumlu, sıcak mesajlar aldık. Bütün gayretimizle İzmir Expo'su için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yarın akşam Tunus'a gideceğim. Orada da İzmir Expo'su için üzerimize düşeni yapacağız" diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de Türkiye'nin Expo konusunda önemli bir zaman kaybı yaşadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Türkiye ilk Expo'ya 2016'da ancak başlayabildi. Türkiye ev sahipliğinde Antalya'da 'Çocuk ve Çiçek' temalı Expo yapılacak. Bu temalardan birisi insanlığın vicdanını, masumiyeti ve geleceği temsil ediyor. Diğeri de estetik alanının sembolize edildiği bir unsurdur. Anadolu, endemik bitki türü açısından oldukça zengindir. Yaklaşık 2 bin 400 bitki türü bulunuyor. Bunların anlatılması büyük önem taşıyor."

Türkiye pavyonunun tasarımı, üretimi ve etkinliklerini gerçekleştiren İkon Events Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli de Türkiye'nin dünya vitrininde en etkin şekilde yer alması için çok kapsamlı ve etkileyici bir organizasyona imza attıklarını belirterek, "Türkiye'de gerçekleşmiş en büyük organizasyon olan 5. Dünya Su Forumu başta olmak üzere çok sayıda uluslararası etkinliği başarıyla gerçekleştiren bir ekip olarak, Türkiye adına güçlü bir değer yaratacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.

-2 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor-

Fuarda, Türk mutfağından lezzetler, çağdaş ve geleneksel sanat etkinlikleri, Anadolu Ateşi gösterisi, konserler, deniz yaşamı ve yakın tarihe ilişkin belgesellerin de yer alacağı aktivitelerin 2 milyon kişiye ulaşması hedefleniyor. Türkiye, etkinliklerinin büyük bölümünü 1400 metrekarelik sergi alanında gerçekleştirecek. Türkiye'nin etkinliklerinin ev sahipliğini Dışişleri Bakanlığı yürütecek. 21 Haziran'da ise "Türkiye Milli Günü" etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Dolapdere Big Gang, Gypsy All-Stars, Mehter Grubu, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, Dolunay Obruk Jazz Quintet, Water Drums, Lepidus Quartet konserleri de fuara renk katacak. Genç moda tasarımcısı Simay Bülbül'ün "Ece" koleksiyonunu sergileyeceği moda gösterisinin yanı sıra, alanlarında başarılı sanatçıların ebru, çini, hat ve minyatür performansları, ziyaretçileri geleneksel Türk sanatlarıyla tanıştıracak.

-Türk mutfağı ön plana çıkarılacak-

Türkiye pavyonunun en önemli unsuru olarak yorumlanan Türk mutfağı, 250 metrekare alana kurulacak. Türk mutfağında, geleneksel yemek ve tatlılar ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. İki ayrı noktada Maraş Dondurması stantları bulunacak.

Fuarda, Türkiye'nin deniz zenginliği ve kültürünü anlatmak için "Piri Reis Haritası", "Marmaray ve Yenikapı Kazıları", "Türkiye'nin Sualtı Zenginlikleri", "Haliç'in Dönüşümü", "Leb-i Derya Yalılar", "Bir Balığın Gözünden İstanbul", "Doktor Balıklar" belgeselleri, dokunmatik ekranlarda gösterilecek.

Ayrıca fuarda, "Türkiye'nin Deniz Yaşamı ve Kıyıları" sunumları,

"Karadeniz Eğitim Kutusu" uygulaması, "Kore-Türkiye İlişkileri" sergisi, İzmir'in 2020 Expo adaylığını ve Türkiye'nin son 10 yılda sağladığı ekonomik kalkınmayı anlatan yapımlar da ziyaretçilerle buluşacak.

Türkiye'nin ilk ve tek çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul tarafından planlanan Türk Çağdaş Sanat Sergisi'nde ise 40 Türk genç çağdaş sanatçısının 130'dan fazla eseri yer alacak. 8-30 Haziran tarihlerinde ziyarete açık olacak serginin küratörlüğünü Prof. Hasan Bülent Kahraman üstlendi. Sergi, Seul'un çağdaş sanat merkezi ARA Center'da gerçekleşecek.

- İSTANBUL

Çin Halk Cumhuriyeti Ertuğrul Günay Türkiye İzmir Kültür Sanat Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Son Dakika Haberleri

title