Haberler

Erzurumlu Sanatçı Hakan Demir, Atık Araba Parçalarından Sanatsal Eserler Yapıyor

Abone Ol

Erzurumlu sanatçı Hakan Demir, demir doğrama ve kaynaklama işlemlerinden geçirerek ortaya koyduğu eserleriyle bilinçli toplum ve temiz çevre mesajları veriyor. Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu 46 yaşındaki Demir, yaklaşık 4 yıl önce yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra sanat çalışmalarına ağırlık vermeye başladı.

Erzurumlu sanatçı Hakan Demir, demir doğrama ve kaynaklama işlemlerinden geçirerek ortaya koyduğu eserleriyle bilinçli toplum ve temiz çevre mesajları veriyor.

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu 46 yaşındaki Demir, yaklaşık 4 yıl önce yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra sanat çalışmalarına ağırlık vermeye başladı.

Çöplerden ve hurdalıklardan topladığı metal ile araba parçalarını Oltu ilçesindeki atölyesinde demir doğrama ve kaynaklama işlemlerinden geçiren Demir, çeşitli sanatsal eserler ortaya koyuyor.

Araç balatasından nesli tükenme tehdidi altındaki "caretta caretta" heykeli yapan Demir, bisiklet zinciri, çivi ve vidaları da kullanarak bugüne kadar 30 çalışma yaptı. Çalışmalarında çevre konularını işleyen Demir, eserleriyle bilinçli toplum ve temiz çevre mesajları veriyor.

Demir'in "caretta caretta" eseri Atatürk Üniversitesi Mavi Salon'da "Dünya Çevre Farkındalık Haftası" dolayısıyla açılan sergide yer alıyor.

"Atık haline gelmiş araba parçalarını topluyoruz"

Sanatçı Demir, AA muhabirine, bu işe 4 yıl önce heykel bölümündeki hocaları aracılığıyla başladığını söyledi.

Okuldan mezun olduktan sonra kendisini sanatsal olarak daha iyi ifade edebilmek, daha farklı ve güzel eserler ortaya koyabilmek için heykel bölümünde yüksek lisansa başladığını anlatan Demir, şöyle konuştu:

"Çalışmalarımızda genellikle hurdalıklardan temin ettiğimiz, daha çok ömrünü tamamlamış, atık haline gelmiş araba parçalarını kullanıyoruz. Caretta carettalar, nesilleri tükenen hayvanlar. Çevre kirliliği, hayalet torlar dediğimiz bu atıkların denizlere bırakılması, maalesef deniz canlılarımızı ölüme terk ediyor. Bu caretta caretta çalışmamıza da 'direniş' diyoruz. Ölüme direniyor çünkü oltalar, torlar boyunlarına geçince hayvanların beslenmelerini engelliyor. Çalışmalarımızla hem Çevre Haftası gibi güncel olayları hem de bilinçli bir çevre ve toplum için mesajlar vermeye çalışıyoruz."

Eserlerin yapım süresinin değiştiğine işaret eden Demir, "Yapacağımız çalışmada bazen topladığımız malzemeye göre proje yapıyoruz. Çünkü metali istediğiniz şekle sokmak çok kolay bir şey değil. Dolayısıyla bu çalışmalarımızı bir haftada, bir ve iki ayda da yaptığımız oluyor. Çalışmanın büyüklüğüne göre süre uzayabiliyor." diye konuştu.

Demir, yardım kuruluşlarının sergilerinde yer alan eserlerin satılması halinde elde ettiği gelirin bir kısmını da bu kuruluşlara bağışladığını dile getirdi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Atatürk Üniversitesi Hakan Demir Kültür Sanat Haberler

Bakmadan Geçme

Ziraat Türkiye Kupası 4. Tur tek maç mı, rövanşı var mı? Trabzonspor - Çorum FK maç özeti! (VİDEO) Trabzonspor - Çorum FK maçı özeti izle! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Birleşmiş Milletler 99. madde nedir? Masterchef eleme adayları kimler? Haftanın 2. eleme adayları kimdir? 6 Eylül 2023 Masterchef haftanın eleme potasındaki isimleri kimler oldu? 6 Aralık MasterChef takım oyunu - dokunumazlık kim kazandı? MasterChef 2023 Mavi takım mı Kırmızı takım mı kazandı? Eltilerin Savaşı filmi oyuncuları kim? Eltilerin Savaşı filmi konusu, oyuncuları ve Eltilerin Savaşı özeti! Eltilerin Savaşı filmi konusu nedir? Eltilerin Savaşı oyuncuları ve Eltilerin Savaşı özeti! Eltilerin Savaşı nerede çekildi? Eltilerin Savaşı konusu ne, oyuncuları kimler? Eltilerin Savaşı ne zaman, hangi kanalda? Güneş delindi mi? Güneş yüzeyindeki kara delik nedir, Dünya'ya zararı var mı? Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 6-7 Aralık Benzine ve Motorine İndirim veya Zam var mı? Güncel akaryakıt fiyatları! Trabzonspor - Çorum FK maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Trabzonspor - Çorum FK maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! Trabzonspor - Çorum FK maçı CANLI izle! Trabzonspor - Çorum FK maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? 6 Aralık Kabine toplantısı kararları! SON DAKİKA! Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları! Ziraat Türkiye Kupası 5. tur kura çekimi ne zaman? ZTK KURA ÇEKİMİ TARİHİ Kabine toplantısı konuları! GÜNDEMDE NELER VAR? 6 Aralık Kabine toplantısı konuları neler?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title