Ermeni ve Türk Müzisyenlerden "Melodilerin Uyumu" - Haberler
Haberi Paylaş

Ermeni ve Türk Müzisyenlerden "Melodilerin Uyumu"

AA - Kültür Sanat
Ermeni ve Türk Müzisyenlerden 'Melodilerin Uyumu'

Türk ve Ermeni müzisyenler, iki ülke arasında kültürel bağlar kurmak ve halkları birleştirmek için Ermenistan'ın başkenti Erivan'da konser verdi.

Türk ve Ermeni müzisyenler, iki ülke arasında kültürel bağlar kurmak ve halkları birleştirmek için Ermenistan'ın başkenti Erivan'da konser verdi.

ABD'nin Erivan Büyükelçiliği'nin desteğiyle Hakob Paronyan Tiyatrosu'nda düzenlenen "Melodilerin Uyumu" adlı konserde Ermenistan'ın önde gelen rock gruplarından "The Beautified Project", İstanbullu Ermeni şarkıcı Sibil Pektorosoğlu ile Türk müzisyenler Göksel Baktagir, Yurdal Tokcan, Burak Malçok ve Mert Elmas sahneye çıktı.

ABD'nin Erivan Büyükelçisi Richard Miles, konserin açılışında yaptığı konuşmada, "Bu girişimle ülkeler arasındaki diyaloğu destekleyip sanat yoluyla iki halk arasında köprüler kurabileceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı. Miles, Amerikalı ünlü şarkıcı John Denver'in "Müzikle birleşiyoruz. Müzikle aynı şeyi hissediyoruz, konuştuğumuz farklı dillere rağmen hissettiklerimiz aynı" sözlerini hatırlattı.

Türk besteci Göksel Baktagir, konserden önce AA muhabirine müziğin birleştirici gücüyle her türlü sınırın ortadan kaldırılabileceğini söyledi. Projeye büyük önem verdiğini belirten Baktagir, konserle insanlığa barış mesajını vermek istediğini kaydetti. Baktagir "Her türlü acıyı derinden yaşıyoruz. Yüzyıllar geçti ve artık barış mesajı vermemiz gerekiyor, yaraları sarmamız gerekiyor. Müzik bu konuda şifa olabilir" dedi.

Ermeni bestecilerin Türk müziğine önemli katkısı olduğunu söyleyen Bagtagir, Türkiye Kültür Bakanlığı desteğiyle Osmanlı dönemindeki Ermeni bestecilerin eserlerinden oluşan bir CD çıkaracaklarını belirtti.

Müzisyen Sibil Pektorosoğlu da projenin bir parçası olduğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Pektorosoğlu, "Müzik evrenseldir. Bugün melodilerin uyumunu sahnede izleyip hissedeceksiniz. Biz provalar sırasında o uyumu hissettik" dedi.

Yaklaşık iki saat süren konserde "The Beautified project " grubunun ve Sibil Pektorosoğlu'nun şarkıları klasik Türk müziği enstrümanlarıyla yorumlandı.

Konseri Ermenistan Kültür Bakanı Yardımcısı Nerses Ter-Vardanyan'ın yanı sıra çok sayıda müziksever izledi.

Türk ve Ermeni müzisyenler, 22 Aralık'ta İstanbul'da da bir konser verecek.

AA / Kültür Sanat

Göksel Baktagir, Ermenistan, Erivan, Kültür Sanat, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title