Haberi Paylaş

Bursa'da Kültür Sanat

Bursa'da Kültür Sanat

Kültür Sanat Haberleri

BDT, "Sarıpınar 1914", "Tohum ve Toprak (Alemdar Paşa)" ve "Kaçaklar" oyunlarını sahneye koyacak

Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), "Sarıpınar 1914", "Tohum ve Toprak (Alemdar Paşa)" ve "Çizmeli Kedi" oyunlarını sahneleyecek.

Reşat Nuri Güntekin'in "Değirmen" adlı romanından Turgut Özakman'ın uyarladığı ve Mustafa Kurt'un yönettiği "Sarıpınar 1914" adlı oyunda, Kamil Korunan, Sinan Demir, Cem Arabacıoğlu, Bora Özkula, Harun Türköz, Ömer Naci Topcu, Serdar Seçkin, Erkan Erdem, Cem Korkmaz, Cenk Turan ve Ahmet Somers rol alıyor. Dekor tasarımı Murat Gülmez, kostümleri Özge Akarsu, ışık düzeni Yakup Çartık'a ait oyunda, 1914'te Osmanlı döneminde, yöneten ve yönetilenlerin kopmuşluğu, sorunlara yabancılaşılması, gülmece ve iğneleyici bir dille anlatılıyor.

Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi'nde bugün ve yarın 20.00'de, cumartesi ise 15.00 ve 20.00'de seyirciyle buluşacak.

Orhan Asena'nın yazdığı, Tayfun Erarslan'ın yönettiği "Tohum ve Toprak (Alemdar Paşa)"nın dekor tasarımını Murat Gülmez, kostüm tasarımını Ceren Karahan, ışık tasarımını ise Yakup Çartık yapıyor.

Taner Turan, Kamil Korunan, Emre Yaşa ve Bora Özkula'nın aralarında bulunduğu 34 kişinin rol aldığı oyunda, Osmanlı döneminde yaşanan "Alemdar Paşa Vakası" ele alınıyor. Sultan 3'üncü Selim'in öldürüldüğü, 2'nci Mahmud'un ise Alemdar Paşa tarafından kurtarılarak tahta çıkarıldığı 1809 yılının İstanbul'unun anlatıldığı oyunda, 2'nci Mahmud, hayatını borçlu olduğu Alemdar Paşa'ya sadrazamlığı vermek zorunda kalıyor.

Oyun, AVP Sahnesi'nde 22 ve 23 Ekim saat 20.00'de tiyatroseverlere sunulacak.

Charles Perrault'un yazdığı, Metin Arslan'ın çevirdiği "Çizmeli Kedi" adlı çocuk oyununu da Berrin Kulya Balkanlar yönetiyor. Dekor ve kostüm tasarımını Aytuğ Dereli, ışık tasarımını Ali Karaman, dans düzenini Berrin Kulya Balkanlar'ın yaptığı oyunda, Harun Türköz rol alıyor. Oyun, AVP Sahnesi'nde 20 Ekim Pazar günü saat 14.00'de sunulacak.

Sami Güner Sanat Galerisi'nde, Semra Özümerzifon'un "Rumeli Kavağı'ndan Anadolu'ya Ağ" isimli resim, heykel ve fotoğraf sergisi de 21 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında açık kalacak.

Cemal Nadir Güler Sanat Galerisi'nde ise "18.Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali" sergisi,  21-26 Ekim'de sergilenecek. - Bursa

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Kültür Sanat Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Son Dakika Haberleri

title