Bizans Dönemine Ait Köprü Turizme Kazandırılacak - Haberler
Haberi Paylaş

Bizans Dönemine Ait Köprü Turizme Kazandırılacak

AA - Kültür Sanat
Bizans Dönemine Ait Köprü Turizme Kazandırılacak

Batman Çayı üzerinde Bizans döneminde 40 ayak üzerine kurulduğu belirtilen Pepıra Köprüsü restore edilerek turizme kazandırılacak.

SELMAN TÜR - Batman Çayı üzerinde Bizans döneminde 40 ayak üzerine kurulduğu belirtilen Pepıra Köprüsü restore edilerek turizme kazandırılacak.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünce tarihi köprünün restorasyonu için hazırlanarak sunulan proje, Karayolları Bölge Müdürlüğünce kabul edildi.

Yapılan ihale sonucu tarihi köprü 15 milyon lira bütçe ile aslına uygun olarak restore edilecek.

İlk etapta köprünün su üzerinde görülen 13 ayağı ile ilgili düzenleme yapılacak. Daha sonra sondaj çalışması ile köprünün su altında kalan ayaklarına ilişkin de çalışma gerçekleştirilecek.

Yaklaşık 3 yılda tamamlanması planlanan restorasyon ile tarihi köprünün turizme kazandırılması hedefleniyor.

"Köprü turizm destinasyonu açısından önemli"

İl Kültür ve Turizm Müdürü İhsan Aslanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Batman Çayı üzerindeki Pepıra Köprüsü'nün Bizans dönemine ait önemli eserlerden olduğunu söyledi.

Köprü ile ilgili arkeolog ve sanat tarihçilerinin çeşitli çalışmalar yürüttüğüne işaret eden Aslanlı, "Mezopotamya'nın hepsi kültür ve tarihtir. Çok Ayaklı Köprü olarak da bilinen tarihi köprü bölgedeki önemli köprülerden biri. Bizans dönemine ait olduğu yönünde bilgiler ortaya çıkarıldı. Bizans dönemi özelliklerine haiz bir köprü." diye konuştu.

Geçen yıl hazırladıkları projenin onaylanması ile ihalenin gerçekleştirildiğini aktaran Aslanlı, köprünün restorasyonuna önümüzdeki günlerde başlanacağını dile getirdi.

Aslanlı, şunları kaydetti:

"Şu anda tescilini yaptığımız 13 ayak var. Ama kaynaklar 40 ayaklı olarak belirtiyor. İlk etapta köprünün var olan 13 ayağındaki taşlar sökülerek aslına uygun şekilde yükseltilecek. Sondaj ile diğer ayaklar ortaya çıkarılıp turizme kazandırılacak. Köprü, Malabadi Köprüsü, Mor Kiryakus Manastırına yakın. Köprü turizm destinasyonu açısından önemli."

AA / Kültür Sanat

Kültür Sanat Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title