Haberler

Anadolu Efsaneleri, Opera ve Bale Sahnelerinde

Perdelerini yarın açacak olan Devlet Opera ve Balesi, yeni sezonda aralarında Anadolu efsaneleri ve hikayelerinin de yer aldığı, 105 eserle sanatseverlerin karşısına çıkacak DOB Genel Müdürü Ada: "Bulunduğumuz coğrafyadan birçok efsane ve hikaye sahneye taşınacak.

ŞENAY ÜNAL - TUĞBA ÖZGÜR DURMAZ - Devlet Opera ve Balesi (DOB), Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun'daki yerleşik sahnelerinde, yeni sezonda 23'ü yeni olmak üzere 105 eseri sanatseverlerle buluşturacak.

DOB Genel Müdürü Selman Ada, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni sanat sezonunu yarın açacaklarını belirtti.

Yeni sezonda seyirciler için geniş bir repertuvar sunduklarını ifade eden Ada, bu çerçevede 23'ü yeni olmak üzere 105 eseri izleyiciyle buluşturacaklarını bildirdi.

Anadolu efsaneleri ve masallarının büyüsünün yansıdığı opera ve bale eserlerinin dünya prömiyerlerinin de bu sezonda gerçekleştirileceğine işaret eden Ada, "Bulunduğumuz coğrafyadan birçok efsane ve hikaye sahneye taşınacak. Bunlar arasında 'Şahmeran', 'Hekimoğlu' ve 'Şehrazat' gibi yapımlar bulunuyor" dedi.

Yeni sezonda, birbirinden ilgi çekici eserleri sahneleyeceklerini bildiren Ada, şunları kaydetti:

"Ankara DOB'un sahneleyeceği, düzenlemesi Murat Gedikli'ye ait 'Dostlar Beni Hatırlasın' dans tiyatrosu, İzmir DOB'un sahneleyeceği Uğur Seyrek'in koreografisini yaptığı 'Kaderin Çığlığı' balesi, Mersin DOB'un sahneleyeceği bastesi Bujor Hoinic'e ait 'Şahmeran' operası, Can Atilla'nın bestesi, Volkan Ersoy ve Armağan Davran'ın koreografileri ile sahneye taşınacak 'Piri Reis' balesi, Samsun DOB'un sahneleyeceği Tolga Taviş'in bestelediği 'Hekimoğlu' operasının dünya prömiyerleri izleyiciye yepyeni tatlar sunacak. 2014-2015 sanat sezonunda yapılacak bir diğer dünya prömiyeri de Antalya DOB tarafından sahneye koyulacak "Romeo ve Juliet" balesi olacak. Klasik bir bale olan eser, Armağan Davran ve Volkan Ersoy'un koreografileriyle seyircinin karşısına çıkacak."

-Kapalı gişe yapımlar yeniden sahnede

Öte yandan DOB, geçen yıl temsilleri kapalı gişe oynanan birçok yapımı bu yıl da repertuvarına aldı. Yeni sezonda izlenebilecek eserler şöyle:

-Ankara

Opera: "Carmen", "Tosca", "Attila", "Rigoletto", "Saraydan Kız Kaçırma", "Don Giovanni"

Operet: "Arşın Mal Alan", "Yarasa"

Bale: "Kont Dracula", "Harem", "Akdeniz Esintisi", "Coppelia"

Müzikal: "Bir Tenor Aranıyor", "Kanlı Nigar'

Müzikli oyun: "Seslerle Anadolu"

Modern Dans: "Sanatın İfadesi", "Bir Yaz Gecesi Rüyası", "Arda Boyları"

Müzikli çocuk oyunu: "Masal Şatosu"

-İstanbul

Opera: "Kötülüğün Döngüsü", "Önce Müzik Sonra Söz-Opera Müdürü", "Külkedisi", "Aşk İksiri", "Ariadne Naksos'ta", "Jül Sezar", "Yusuf ile Züleyha", "Uyurgezer Kız", "Aida"

Bale: "Genç Werther'in Acıları", "Giselle", "Dans Mavi"

Müzikli gençlik oyunu: "Mozart Küçük Dahi"

Çocuk balesi: "Fındıkkıran"

-İzmir

Opera: "Aida", "Madama Butterfly", "Muhteşem Süleyman", "Tosca"

Bale: "Kerbela", "Giselle", "Dans ve Kutlama", "Sylvia", "Mevlana"nın Çağrısı"

Dans Tiyatrosu: "Çakırcalı Efe"

Müzikal: "Kanlı Nigar"

-Mersin

Opera: "La Boheme", "Karyağdı Hatun", "Tosca"

Operet: "Lüküs Hayat"

Bale: "Fındıkkıran", "Notre Dame'in Kamburu", "Çalıkuşu", "Afife"

Müzikal: "Batı Yakası Hikayesi"

Müzikli oyun: "Seslerle Anadolu"

Müzikli çocuk oyunu: "Bremen Mızıkacıları", "Opera Okulda"

Çocuk müzikali: "Keloğlan'ın Sırrı"

-Antalya

Opera: "La Traviata", "Tosca", "Herkül", "Don Giovanni", "Figaro'nun Düğünü", "La Boheme", "Ali Baba ve Kırk Haramiler", "Carmen",

Bale: "V. Murad", "Judit-Çeşme Başı", "Othello", "Kuğu Gölü"

Müzikal: "Tangopera", "Anadolu Sihri"

Çocuk Oyunu: "Uyuyan Güzel"

-Samsun

Opera: "Sihirli Flüt", "Aşk İksiri"

Operet: "Şen Dul"

Bale: "Uyuyan Güzel", "This İs Your Life", "Troy Game", "Bach Alaturca", "Fındıkkıran"

Müzikal: "Batı Yakası Hikayesi"

Müzikli çocuk oyunu: "Masal Şatosu" - Ankara

Kaynak: AA / Kültür Sanat

İstanbul Antalya Kültür Sanat Haberler

'Kadını camdan atıyorlar' ihbarına giden polis evde ceset buldu

"Kadını camdan atıyorlar" ihbarına giden polis evde ceset buldu

3 ilde operasyon! Suç örgütü çökertildi, 2 elebaşı dahil 11 kişi yakalandı

3 ilde operasyon! Suç örgütü çökertildi, 2 elebaşı dahil 11 kişi yakalandı

2 cana mal olan elektrik akımı faciasında pes dedirten savunma: Gözlemcimiz izinliydi, plansız bir çalışmaydı

2 cana mal olan elektrik akımı faciasında pes dedirten savunma: Gözlemcimiz izinliydi, plansız bir çalışmaydı

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
İpek Filiz Yazıcı'nın 'Baldız tehlikeli sularda yüzüyor' paylaşımı tepki çekti

İpek Filiz Yazıcı'nın "Baldız tehlikeli sularda yüzüyor" paylaşımı tepki çekti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title