Haberler

3. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması Başlıyor

Son Güncelleme:
Abone Ol

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün destekleriyle Sultanbeyli Belediyesince düzenlenen '3. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması', 23-26 Kasım arasında gerçekleştirilecek. Etkinlikte Filistin'e özel bir dizi program da yer alacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün destekleriyle Sultanbeyli Belediyesince düzenlenen "3. Sultanbeyli Uluslararası Kısa Film Yarışması", 23-26 Kasım arasında gerçekleştirilecek.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, ulusal ve uluslararası kategoride yılın en dikkati çeken kısa filmlerini film ekiplerinin de katılımıyla seyirciyle buluşturacak etkinliğe bu yıl Filistin'e özel bir dizi program eklendi.

Etkinlikte bu çerçevede, 7 Ekim'den bu yana İsrail'in işgali nedeniyle büyük bir insanlık dramının yaşandığı Filistin'i konu alan bir özel gösterim yapılacak.

Gazzeli yönetmen Mohammed Almughanni'ye ödül verilecek

Etkinliğin 23 Kasım'da Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'ndeki açılış gününde Filistin'i anmak adına Gazzeli yönetmen Mohammed Almughanni imzasını taşıyan üç kısa filmin yer alacağı gösterime yönetmen de konuk olarak katılacak. Ayrıca yönetmen Almughanni'ye ödül töreninin gerçekleşeceği 26 Kasım'da Atlas 1948 Sineması'nda özel ödül takdim edilecek.

Seçkide yer alan "Son of the Street" filmi Beyrut'taki Filistin mülteci kampı dışına çıkmaya çalışan orada sağlık eğitim gibi imkanlardan hem kendisi hem de ailesinin yararlanması için mücadele veren 13 yaşındaki bir çocuğu konu ediniyor.

Aralarında 11. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri'nin de yer aldığı sayısız festivalde ödüle layık görülen "Falafala" belgeseli ise 1972 yılında kalp kapakçığı ameliyatı geçiren ilk çocuk olmak üzere gizlice Danimarka'ya giden Abdul Alnajjar'ın, ailesiyle arasındaki bağ ve iletişim kopunca hayatının nasıl bir seyir aldığını anlatıyor.

"Shujayya" filmi ise Gazze'de sıradan bir ailenin, bir dizi bombalı saldırıda evlerini yakınlarını kaybeden insanların travmalarını yaşadıkları kargaşa ve dramı ele alıyor.

Festivalin bu yılki afişi de yine Gazze'de yaşanan dramdan etkilenen çocuklardan ilhamla hazırlandı. D'art Duvar'daki özgün çalışmalarıyla bilinen tasarımcı Gökhan Yeter, işgalde yaralanan çocukların geleceğe dair umut taşıdığından ilhamla, afişi "umut" temalı tasarladı.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Filistin Kültür Belgesel Sinema Kültür Sanat Haberler

Bakmadan Geçme

Ziraat Türkiye Kupası Beşiktaş rakibi kim oldu? Beşiktaş ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Fenerbahçe rakibi kim oldu? Fenerbahçe ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Galatasaray rakibi kim oldu? Galatasaray ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası kura çekimi ne zaman? Masterchef Sergen ve Dilara sevgili mi? Masterchef 2023 Sergen Özen ve Dilara Başaran sevgili mi, açıklama geldi mi? 8 Aralık 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 8 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 8 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Elazığ deprem mi oldu? Az önce deprem mi oldu? SON DAKİKA! Elazığ depremleri! 8 Aralık Cuma AFAD ve Kandilli deprem listesi! 8 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 8 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 8 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 8 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 8 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Çarkıfeleği kim sunacak, Çarkıfelek ne zaman hangi kanalda? 8 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? Bipolar ne demektir? Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir? Tedavisi ne kadar sürer? Yaşlılarda bipolar bozukluk belirtileri nedir?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title