"Kültür Mantarı Yetiştiriciliği" Kursu

"Kültür Mantarı Yetiştiriciliği" Kursu

Tufan, kentte yaşayan insanlara ekonomik yönden katkı sağlamak amacıyla bu kursu açtıklarını söyledi.

Tarsus Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne bağlı Meslek Edindirme Merkezi ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklaşa 'Kültür Mantarı Yetiştiriciliği' kursu açtı.

Belediye tesisleri Çevre Sınıfında kursun açılışı konuşmasını yapan Belediye Başkan Yardımcısı Kerim Tufan, kentte yaşayan insanlara ekonomik yönden katkı sağlamak amacıyla bu kursu açtıklarını söyledi.

İkinci dönem kursa 18 kursiyerin başvurduğunu kaydeden başkan yardımcısı Tufan, 23 Şubat 2012 tarihine kadar hafta içi her gün 13.30 ve 16.40 saatleri arasında eğitim verileceğini ifade etti.

Tufan, "Daha önce yapmış olduğumuz 1. etap kursta çok iyi sonuçlar aldık ve neticeler aldık. Bu Mantar Yetiştiriciliği Kursu en az para ile kurulabilecek ama en iyi para kazanılabilecek ve verim alınabilecek bir kurs. Günümüz bir takım donanımlarla işverenlerin karşısına çıkma günü. İşte 'her şeyi yaparım abi' devri bitti. Herkesin elinde bir sertifika olması lazım. 'Ben mantar yetiştiriciliği kursunu bitirdim bu konuda ders aldım belgem var işte sertifikam, ben makine ustasıyım, sanayi makineleri kullanırım, elimde sertifikam var' gibi herkesin bir iş sahibi olup vasıflı hale gelme dönemi bu dönem. Bu konuda belediyemiz ciddi şekilde çalışmalar yapmaktadır. Sahil Bandının temeli henüz atılmadı ama belediye olarak halkımızı, vatandaşlarımızı vasıfsız elemanları yetiştirerek vasıflı hale getirmeye çalışıyoruz. Amerikan Kolejiyle birlikte esnaflarımıza İngilizce kursu verdiriyoruz. Servis elemanları yetiştirme kursları verdiriyoruz. Kat elemanı kursu verdiriyoruz ki; yarın oteller buraya kurulduğunda binlerce eleman alınacak ve bu elemanlar sertifikalarını göstererek işe girebilecek. Sertifikaları yoksa bölgenin elemanları açıkta işsiz kalacak. Bu Mantar Yetiştiriciliği Kursu Şubat ayına kadar devam edecek" dedi.

Tufan, 27 Şubat 2012 tarihinde açılacak yeni kurs için de kayıtların başladığını vurguladı.

Tarsus Belediyesi tesislerinde kurulan mantar atölyesinde 11 hafta sürecek olan kursu, başarıyla bitiren kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bitirme sertifikası verilecek.