Kültür Bakanı Günay: Türkiye'ye gelen turist kadar sadece Roma'ya ziyaretçi geliyor

Kültür Bakanı Günay: Türkiye'ye gelen turist kadar sadece Roma'ya ziyaretçi geliyor

Türkiye'ye gelen turist sayısını çok az bulduğunu ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Türkiye'ye gibi derin bir tarihi ve doğal güzellikleri olan bir yere gelen turist kadar sadece Roma'ya geliyor." dedi.

Kültür Bakanı Günay: Türkiye'ye gelen turist kadar sadece Roma'ya ziyaretçi geliyor

Türkiye'ye gelen turist sayısını çok az bulduğunu ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Türkiye'ye gibi derin bir tarihi ve doğal güzellikleri olan bir yere gelen turist kadar sadece Roma'ya geliyor." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Atatürk Kültür Merkezi'nde Doğan Yayın Holding tarafından 'Anadolu'daki Avrupa Toplantıları Marka Güçtür' toplantısına katıldı. Turizm sektörünün çok hareketli bir alan olduğunu ifad eden Günay, "Turizm hızla gelişiyor, dünyada 1 milyar insan ülkeden ülkeye geziyor. Türkiye'ye 20 milyon ziyaretçi geliyor bundan da 15 milyar dolar elde ediliyor. Türkiye'nin içinde bulunduğu tarihi derinlik ve doğal güzellik düşünüldüğünde bu bana çok düşük bir rakam olarak geliyor." dedi.

Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısını gelecek dönemde artırmanın en önemli işlerinden biri olduğunu aktaran Günay, "Türkiye'de bu işin önemi biraz geç kavrandı ancak rakamlar çok tatmin edici gibi kabul ediliyor. Ben ise bunu çok az buluyorum. Türkiye'ye gelen ziyaretçi kadar sadece Roma'ya Prag'a gelen ziyaretçi var. Oysa Türkiye çok derin bir tarihi birikime elinde tutuyor." şeklinde konuştu.

Karadeniz'e ve Ordu'ya baktığında Türkiye'nin yapmak istediği turizm gelişmesinden hemen hemen hiçbir şey elde edemeyeceğini gördüğünü ifade eden Günay, "Doğal güzellik korunmaz ise yaylalarda estetikten uzak yapılaşmaya izin verilirse, eldeki poşet yere atılırsa, içki şişesi bir ağaca nişanlanırsa böyle olur. Ben büyük şeyler değil küçük şeyler söylüyorum ama dünyanın her yerinde çevre küçük şeylerle korunuyor. Bunun yolu buradan geçiyor." diye konuştu.

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan ile birlikte aynı araçla Samsun Çarşamba Havaalanı'ndan Orduya gelen Bakan Günay, burada babasının kabrini ziyaret etti.

FINDIK KAPSÜLÜNDEN ELEKTRİK ÜRETMEK İÇİN ARAŞTIRMA YAPILIYOR

Doğan Yayın Holding tarafından "Anadolu'daki Avrupa Toplantıları Marka Güçtür" toplantısına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de, fındık kapsülünün ekonomiye kazandırılması için araştırma çalışmalarının yapıldığını ifade etti. Türkiye'de her sene 500 bin tonun üzerinde fındık yetiştiğini ifade eden Güler, "Ben hep düşünürdüm Ordu'yu nasıl kalkındırabiliriz diye. Ordu'da insanlar söylemez söylenir hatta buranın tabiri ile mudurdanır. Ordu'da insanlar en fazlada fındıktan dert yanar, onu geri kalmışlığının nedeni olarak görür. Fakat bugün gerçekleştirilecek yeni projeler ile fındığın yeni üretim fırsatları verdiğini görebiliyoruz." dedi.

Ordu'yu kalkındırmak için bazı projeler üzerinde çalıştıklarını dile getiren Güler, "Bunlardan ilki burada çıkan ve dünyada güzellik sektöründe kullanılan bentonit madenin geliştirmek bunun için çalışma yapılıyor. Bir diğeri fındık kabuğundan furfural adlı özel bir reçine elde etmek. Kabuktan bu özel reçine elde edilirken geride kalan kısmının yaklaşık üçtü birinden de aktif kömür elde ediliyor. Çevre bilincinin arttığı günümüzde aktif kömür karbondioksiti tutan bir özelliği var" diye konuştu.

Fındık kapsülünün değerlendirilmesi için bir araştırma başlattığını aktaran Güler, "Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bunun için bir araştırma yürütüyor. Dünyada petrol fiyatlarının hızla arttığı günümüzde bu araştırma daha anlam kazanmış durumda. Yörede o kapsüller sadece ahırlarda hayvanların altlarına serilmek için kullanılır. Fakat onlardan bioetanol ürütmek mümkün, bioetanol belli bir oranda benzin yerine kullanılabiliyor." şeklinde konuştu.

Bioetanol üretmek için kapsülün bir araya getirilmesi ile gaz elde edildiğini dile getiren Güler, "O gaz ile de elektrik üretimi yapmak mümkün. Biliyorsunuz artık biz üretilen elektriğe 10 yıl alım garantisi veriyoruz. Bunu için araştırma yapılıyor bu başarı ile sonuçlandığında tek tesis ile karma bir üretim söz konusu olabilir. O zaman söylenmemek değil iş yapmak gerekiyor. Ordu eğer kendine marka alanları arıyorsa bu bir bioetanol markası olabilir. Ordu Türkiye için bioetanol üretim merkezi olabilir." diye konuştu.