Kültür Bakanı Günay: Ordu-Giresun el ele vererek Orta Karadeniz'de cazibe merkezi oluşturabilir

Kültür Bakanı Günay: Ordu-Giresun el ele vererek Orta Karadeniz'de cazibe merkezi oluşturabilir

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ordu-Giresun'un ele ele vererek Orta Karadeniz'de cazibe merkezi oluşturabileceği söyledi.

Kültür Bakanı Günay: Ordu-Giresun el ele vererek Orta Karadeniz'de cazibe merkezi oluşturabilir
22.11.2007 21:41 | Son Güncelleme: 22.11.2007 21:41

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ordu-Giresun'un ele ele vererek Orta Karadeniz'de cazibe merkezi oluşturabileceği söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Doğan Yayın Holding tarafından Ordu'da düzenlenen "Anadolu'daki Avrupa Toplantıları Marka Güçtür" toplantısında katıldı.

Ordu'nun Karadeniz'in en büyük kasabalarını bünyesinde bulundurmasına karşın ulaşım sorunu bulunduğunu ifade eden Günay, "Daha yeni Ordu'nun iki yakası bir araya geldi. Ordu yeni açılan yol sayesinde ilçelerine kavuşma imkanı buldu. Ordu'nun Samsun ve Trabzon ile bağlantısı sağlandı. Ama hemen arkasındaki Sivas ile bağlantısı yok. Ordu ne yazık ki Sivas'ı tanımıyor." dedi.

Ordu'nun ekonomik ve sosyal yönden gelişebilmesi için turizm sektörünü önemli bir alan olarak gördüğünü aktaran Günay, "Fakat bunun için çevreye özen gösterilmeli. Samsun'dan Ordu'ya gelirken sol tarafımızda çok güzel kıyı şeridi gördük ama başımızı sağ tarafa çevirince sıvasız evler çatısız binalardan gözlerimizi kapatmak zorunda kaldık. Eğer Ordu tarihi evlerini koruyabilseydi ve çarpık yapılaşmasaydı bugün çok önemli bir turizm merkezi olabilirdi. Safranbolu gibi Beypazarı gibi olabilirdi." diye konuştu.

Ordu ve Giresun'un benzer sorunları bulunduğu aktaran Günay, "Bu iki şehir aslında aynı kaderi yaşıyor ama bunun farkına pek varmak istemiyorlar. Ordu gibi Giresun'un da ulaşım sorunları aynı özellikleri taşıyor. Ben kısa zamanda Ordu ve Giresun'un İç Anadolu ile bağlantısının yapılacağına inanıyorum. Bunun dışında bu iki şehir hava deniz kara yolu ile Türkiye'nin her yerine bağlanmalı." dedi.

Ordu-Giresun'un el ele vererek Orta Karadeniz'de cazibe merkezi oluşturabileceğine inandığın aktaran Günay, "Bu iki şehrin iki üniversitesi var, biz o zaman iki şehrin bir ama güçlü üniversitesinin daha uygun olacağını söyledik ama anlatamadık. Bazı şeyler söyleme ile olmuyor, birde insanların doğası var. Türkiye'nin her yerinde halk oyunları vardır; ya el ele tutulur ya da omuz omuza verilir. Trabzon'da böyledir Erzurum'da böyledir. Ama Ordu ve Giresun'da karşı karşıya geçilir ve oyuncular birbirlerinin ayağına basmak için en iyi figürleri yapmaya çalışır. Ama ben artık bu çabaların bir araya getirme zamanı geldiğine inanıyorum." diye konuştu.

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi de toplantı da Ordu ve Giresun'un bazı büyük projeleri ortak hayata geçirmesi gerektiğine inandığın söyledi. Ekşi, Ordu ve Giresun'un el ele vererek bir şeyler yapmadıkları takdirde gelecekte birinin Samsun'un diğerinin Trabzon'un ilçesi durumuna geleceğine düşündüğünü dile getirdi.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Kültür Bakanı Günay: Ordu-Giresun el ele vererek Orta Karadeniz'de cazibe merkezi oluşturabilir - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 16.7.2020 20:43:04. #1.14#
title